Dobrý den,
opravdu nevím, jestli jsem se svým dotazem ve správné poradně, ale zkusím to.
Chtěla jsem se zeptat, zda-li má žena, která je v domácnosti a platí si pravidelně zdravotní pojištění nárok na nějaký příspěvek v mateřství? Případně - kde by mi podali bližší informace. Moc děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.
Ze způsobu položení dotazu se lze domnívat, že žena není zaměstnankyní, která je nyní na mateřské dovolené, ale zřejmě je tzv. ženou v domácnosti a přitom si platí zdravotní pojištění. Nebudu se tedy věnovat placené mateřské dovolené, která je jednou z důležitých osobních překážek v práci, kdy jí při splnění zákonných podmínek náleží peněžitá pomoc v mateřství (musí si platit nemocenské pojištění), ani období tzv. další mateřské dovolené až do věku tří let dítěte na základě žádosti matky bez náhrady příjmu.
Pokud si žena neplatí nemocenské pojištění, ale jen zdravotní pojištění, mohla by mít nárok pouze na některou z dávek státní sociální podpory. Nárok na dávky má pouze občan s trvalým pobytem na území ČR. Dávkami, které by přicházely v úvahu, jsou: 1. přídavek na dítě, 2. sociální příplatek, 3. příspěvek na bydlení, 4. příspěvek na dopravu, 5. rodičovský příspěvek, 6. zaopatřovací příspěvek. Přitom lze pobírat i více dávek současně.
První čtyři dávky se poskytují v závislosti na výši příjmu (nikoli majetku), který se porovnává se životním minimem, resp. s jeho násobky.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do čtyř let věku nebo do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené. Zákon stanoví podrobně další podmínky, za kterých rodič má nebo nemá na příspěvek nárok.
Nárok na zaopatřovací příspěvek přísluší, koná-li muž vojenskou základní nebo náhradní službu nebo vojenské cvičení v Armádě České republiky nebo v Hradní stráži nebo civilní službu a voják nemá po dobu služby nárok na náhradu mzdy, platu nebo jiného příjmu podle zvláštních předpisů.
O sociálních dávkách rozhodují okresní úřady. Místní příslušnost okresního úřadu se řídí místem, kde je oprávněná osoba hlášena k trvalému pobytu. Řízení o přiznání dávky se zahajuje na základě písemné žádosti oprávněné osoby podané příslušnému okresnímu úřadu na tiskopisu předepsaném Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Jelikož se jedná o rozsáhlou problematiku, přičemž mi nejsou známy potřebné údaje tazatelky, mohu také doporučit zelenou linku Ministerstva práce a sociálních věcí t: 0800-1-89810, kde jsou po celých 24 hodin denně zdarma podávány informace o dávkách státní sociální podpory. Informace můžete získat také na příslušném okresním (obvodním) úřadu.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o
nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých
vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti
prevence, využijte horního menu nebo navštivte
hlavní stránku Ordinace.cz.