Dlouhé, pestře zdobené a také nebezpečné. Takové jsou podle Ministerstva zdravotnictví umělé nehty, které najdete většinou u stánků, na tržnicích. Pocházejí z valné většiny z Koreje a z Číny.
Hygiena objevila hned několik výrobků, které mohou ohrozit vaše zdraví. Ve fotogalerii najdete jejich popis a také to, čím jsou nebezpečné. Pokud bychom to shrnuli, pak je to buď absence povinných údajů o výrobci, dovozci a prodejci. Není to jen formální nedostatek – právě tyto údaje jsou velmi potřebné ve chvíli, kdy by se po jejich aplikaci objevila nějaká alergická reakce či zdravotní potíže. Právě dovozce by měl vědět podrobnosti o složení, což by mohlo ovlivnit způsob léčby.
Další nehty zase obsahují zdraví škodlivý dibuthylftalát, který nesmí být součástí kosmetických výrobků. Neměl by totiž přijít do kontaktu s kůží. Vstupuje do organismu, kde může nepříznivě ovlivňovat zdraví a reprodukci.
Není tedy lepší nechat si narůst vlastní nehty?
Rozhodně ano, ale ne každý má to štěstí, že má pevné a zdravě vypadající nehty. Co vlastně ovlivňuje vzhled našich nehtů? Může to být jen nedostatek vápníku nebo vitamínů v těle, ale i závažnější nemoci.
Co vyčtete ze svých nehtů:
- Skvrny a žíhání bílé barvy znamenají nedostatek vápníku, zinku, ale i následky zranění nehtů. Bílé skvrnky mohou být důsledkem atopického ekzému, kvasinek či dermatomykózy (nehtových plísní). Mohou být také důsledkem některých druhů chudokrevnosti.
- Bílé čáry po délce mohou ukazovat na nemocné srdce.
- Barevné (hnědé až černé) skvrny mohou být příznakem kožního nádoru - melanomu.
- Zabarvení do modra mají astmatici.
- Křehké a lámavé nehty značí nedostatek vápníku, zinku, ale také příliš vyschlé nehty po práci s alkoholem, odlakovači, odmašťovači. Výjimečně jde o známku nedostatečné činnosti štítné žlázy.
- Rýhy napříč nehtem jsou již častější příčinou nefungující štítné žlázy.
- Extrémně ploché, ale i klenuté nehty prozrazují nedostatek železa.
- Tzv. olejová skvrna na nehtu může vzniknout kvůli lupénce. Tato choroba může způsobit i zhnědnutí nehtů.
Jak ovlivnit vzhled a kvalitu nehtů?
Nehtům, stejně jako celému tělu, svědčí dostatečný přísun vitamínu C – zmizí díky němu i záděry. Posílíte je dostatečným množstvím biotinu, který je v mléce, sóje, neloupané rýži, ale i v květáku nebo játrech. Svědčí jim zelená, žlutá nebo oranžová zelenina – brokolice, papriky… Potřebují provitamin A, hořčík a zinek.
Zajímavosti o nehtech
- Složením se podobá vlasu, z největší části je tvořen kreatinem.
- Nehet roste průměrnou rychlostí 1 mm za týden.
- Nehty rostou rychleji v mládí, v těhotenství nebo během teplých letních měsíců.
Máte osobní zkušenost s nalepovacími nehty? Čekáme na ně v diskusi nebo na mail.
Přidat nový komentář