Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
„Při takzvané fotodynamické terapii se do zhoubného nádoru vpraví nitrožilní infuzí lék a ozáří světlem určité vlnové délky. Tím se spustí chemická reakce, která nežádoucí buňky usmrtí,“ řekl vedoucí lékař Centra fotonické medicíny docent Roman Šmucler.
Lék pro infuze s účinnou látkou temoporfin byl schválen už loni, pražské centrum jím začalo léčit v Česku jako první. Zkušenosti ze světových pracovišť si potvrdilo i na svých pacientech. Mimo jiné se ukázalo, že u více než poloviny nádor na kůži nebo sliznici po léčbě zcela vymizel, u většiny nastalo výrazné zlepšení. Život pacientů se prodloužil.
Světlo je cílené přesně
Léčba má podle přednosty onkologické kliniky profesora Luboše Petruželky výhodu v tom, že je cílená na nádorové buňky, navíc vyvolává i specifickou protinádorovou imunitu. Nevýhodou pak je fakt, že pacient musí několik dní strávit v místnosti s omezeným množstvím světla,“ řekl Petruželka.
"Velkou výhodou je, že je možné ošetřovat v podstatě jakýkoli biologický typ zhoubného solidního nádoru. Výjimku tvoří maligní melanom, u něhož je průchod světla znemožněn jeho tmavým zbarvením," uvedl.
Kde nepomůže skalpel
Léčba se dává pacientům, u nichž selhaly ostatní léčebné možnosti. Přednosta upozornil, že ale nejde o všelék. V principu jde o chirurgickou metodu. Oproti klasické operaci, kdy lze operační ránu ihned uzavřít, se plocha ošetřená světlem déle hojí. Nová léčba je tedy vhodná tam, kde je nutno odstranit rozsáhlý plošný útvar na sliznici nebo kůži a klasickou chirurgií byl problém ránu uzavřít.
Fotodynamickou terapií je možné také ošetřit krční uzliny zasažené nádorem, které jsou v těsné blízkosti velkých cév a jiných důležitých struktur. Klasická operace skalpelem v tomto prostoru je pro pacienta riskantní, léčba světlem okolní struktury neohrozí.
Dostupné pro každého
„Novinkou těchto dní je, že se metoda stává dostupnou běžnému pacientovi. Jsme těsně před uzavřením smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o její úhradě," uvedl Roman Šmucler.
Náklady na fototerapii podle Romana Šmuclera nepřevyšují při vhodné indikaci cenu klasické chemoterapie či ozáření a jsou nižší než na biologickou léčbu. Jedno ošetření se podle váhy pacienta pohybuje mezi 70.000 až 100.000 korunami. Výsledky kontroluje komise odborníků, ve které je také profesor Petruželka. Po jednom roce by měly být výsledky všech léčených pacientů vyhodnoceny a bude vydán manuál, který umožní využití této metody i na jiných pracovištích.
Přidat nový komentář