Nachlazení se nevyhne nikdo z nás - během zimy na nás všude útočí asi 200 virů, které ho způsobují. Uniknout mu jde tedy jen velmi těžce. Poradíme vám, jak co dělat, abyste se s ním vypořádali co nejrychleji. Třeba tak, že nahradíte oblíbenou kávu s mlékem bylinkovým čajem.
Ačkoli by se zdálo, že nachlazení je důsledkem prochladnutí, způsobují jej viry. Prochlazení organismu jen zvýší pravděpodobnost, že virům podlehneme. Statistiky říkají, že každý dospělý ho dostane dvakrát až čtyřikrát za rok, děti ještě častěji. Trvá většinou tři až pět dní a na rozdíl od chřipky, která nás většinou pošle nekompromisně do postele, dá se přechodit – čili se vesele šíří rodinou, v práci, v autobuse či tramvaji.
Nachlazení způsobují viry, které se šíří kapénkovou nákazou. Jde o zhruba dvě stě různých virů. Ty se zachytí na sliznici nosu nebo krku, odkud se postupně šíří v horních cestách dýchacích. První příznaky se projevují nejdříve po dvanácti hodinách, ale může to trvat i tři dny od kontaktu s virem. V tu chvíli je již imunita oslabena natolik, že se viry mohou lépe šířit a mohou se přidat i bakteriální záněty – většinou na průduškách nebo i v uších.
Příznaky nachlazení
- rýma - nejprve vodnatá, dráždivá, později hlenovitá, žlutá až zelená
- kýchání
- bolesti hlavy, bolesti uší a zalehnutí
- teplota
- kašel a zarudlý i bolestivý krk
- chrapot
Prevence nachlazení
Posilování imunity, otužování, zvlhčování vzduchu ve vytápěných místnostech, zdravá strava s dostatkem vitaminů – to je recept na to, abychom neonemocněli. Jestliže už virům podlehneme, pak bychom se měli snažit je nešířit dál. Znamená to často si mýt ruce, používat papírové kapesníky, častěji větrat, vyhýbat se místům, kde je hodně lidí. Ačkoli to vypadá, že i s nachlazením zvládnete chodit do práce, měli byste zůstat doma v klidu a dostatečně pít. Pokud se totiž během nemoci přepínáte, může se váš stav zhoršit.
K lékaři byste měli jít tehdy, když vaše zdravotní problémy neustoupí a nezlepší se během zhruba pěti dnů. Rozhodně jděte konzultovat, jestliže máte neustále teplotu, bolí vás při kašlání na hrudi a trpíte dušností. Také nepřehlédněte, jestliže se vaše únava stále zhoršuje, trpíte nechutenstvím či máte střevní problémy.
Při léčbě se vyplatí nesnižovat teplotu příliš rychle – jde o obrannou reakci organismu, které pomůže likvidovat viry. Takže pokud nepřesáhne 38 stupňů, nesnažíme se proti ní bojovat.
Rozhodně nemá smysl nasazovat antibiotika – ta proti virům nepůsobí a zbytečně by zatěžovala organismus.
Přírodní léčba nachlazení
Většina z nás má na nachlazení svůj osvědčený recept. Mohou to být bylinné čaje, med, česnek nebo zázvor. Rady z rubriky "Pomozte si navzájem" najdete zde. Samozřejmě můžete přispět i dalšími - buď v rámci diskuse nebo nám napište na tento mail.
Odborníci doporučují vynechat z jídelníčku tzv. hlenotvorné potraviny, tedy mléko a mléčné výrobky, sladkosti, bílé pečivo, slané, kávu a černý čaj. Naopak se vyplatí dostatečně pít, jíst ostřejší pokrmy, které pomáhají hlen uvolnit a dopřejte si dostatek vitaminů ve formě zeleniny a ovoce.
Přidat nový komentář