Vysoký krevní tlak není jen záležitostí dospělých. Hypertenzi může mít i dítě. V dětském věku znamená zvýšený krevní tlak (hypertenze) krevní tlak, který přesahuje normální hodnotu krevního tlaku zdravých dětí stejného pohlaví, věku a výšky při alespoň při 3 opakovaných měřeních ve 3 různých dnech.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Věřte v sílu bylinek, dokáží ulevit
Ne nadarmo se mnohé z bylinek honosí přívlastkem léčivý nebo lékařský, jedná se totiž o nejčastější zdroj přírodních léčiv. Dříve byly bylinky spojovány spíše s lidovým léčitelstvím, dnes je však najdeme i v moderní medicíně a mnozí si bez nich svoji lékárničku už neumí představit. Jaké nejčastěji užívané bylinky jsou vhodné pro děti a na které s užíváním opatrněji?
Heřmánek posílí imunitu a zlepší spánek
Matricaria chamomilla, heřmánek! Krtečkovi pomohl vyléčit myšku a pomůže i vašemu malému marodovi. Tato nenápadná bylinka, volně rostoucí na polích a lukách, dokáže velké divy. Má konejšivý účinek, zklidňuje mysl a zlepšuje kvalitu spánku. Díky tomu nejen posiluje imunitu, ale také napomáhá v boji proti chřipce a nachlazení. Dejte si však pozor – pokud kupujete čerstvé byliny, není dobré je zalévat horkou vodou, zkuste je raději vyluhovat ve studené vodě.
Tymián pomůže při dýchacích obtížích
Tymián obecný známe spíše z kuchyně, zdání však klame – v léčitelství se pro tuto bylinku používá spíše název mateřídouška. Tymián vás překvapí svými detoxikačními a protizánětlivými účinky, pomůže při dýchacích obtížích a bolesti v krku a udrží vaše prostředí v dutině ústí zdravé. Používá se také na zlepšení nálady.
V čisté podobě není vhodný pro malé děti do 18 měsíců, tehdy je jeho konzumace vhodnější ve zpracované podobě, například v sirupu Erdoherbal (doplněk stravy s medem a bylinkami).
Šalvěj lékařská má protizánětlivé účinky
Šalvej, salvie, salvare, samotné pojmenování této byliny pochází ze slova léčit. Není divu, pro tyto účely se používá už od starověku. Šalvěj zmírňuje kašel a pomáhá při bolesti krku a zubů. Kvůli hořké chuti není nejchutnější, proto je lepší ji kloktat. Pro děti do dvou let je příliš silná, starším však může ulevit.
Proskurník lékařský usnadňuje odkašlávání
Častěji známý pod názvem ibišek, proskurník lékařský se jako ostatní byliny vyznačuje protizánětlivým účinkem. Usnadňuje odkašlávání a mírní dráždění sliznic, je tedy vhodným pomocníkem při celkovém nachlazení.Tepelnou úpravou se z něj ztrácí léčivé látky, nejvíce jich zachováte výluhem ve studené vodě.
Vitamíny by měly být součástí stravy
Některé vitamíny získáme z bylinek, je však třeba pamatovat na ty, které při nachlazení musíme doplňovat intenzivněji.
Vitamín C pro správné fungování imunitního systému
Vitamín C hraje důležitou roli při únavě a vyčerpání. Podporuje normální fungování imunitního systému při větší zátěži. A kde ho najdete? Skvělým zdrojem je ovoce a zelenina, u kterých nehrozí předávkování – velké množství vitamínu C najdete například v paprice, šípku nebo rakytníku. Pokud dáváte přednost tabletám, buďte opatrní, dávkování u dětí se rok od roku liší.
Vitamín B3 pro podporu energetického metabolismu
Podobně jako vitamín C, vitamín B3 (neboli niacin) snižuje únavu a napomáhá fungování energetického metabolismu. Příznivě ovlivňuje také stav sliznic, které bývají během nachlazení často oteklé.
Med je elixírem mládí (a zdraví)
Tyto vitamíny obsahuje například med, který se v boji proti nachlazení používá už od nepaměti. Nejenže má zklidňující účinky a pomáhá proti dýchacím onemocněním a horečce, jeho sladkou chuť navíc ocení nejeden malý marod. Dbejte však, aby byl opravdu kvalitní a jeho složení čisté, bez dalších cukrů a éček. Dětem med jako zdravou pochoutku můžete podávat už od dosažení prvního roku, avšak postupně – do čaje, ve formě medového másla nebo v rámci jiných přípravků určených pro děti.
Dary přírody jsou skvělými pomocníky při nachlazení, pokud však nachlazení přetrvává, zajděte s dítětem raději k lékaři. Zapomínat byste neměli ani na odpočinek, a to jak během doby nachlazení, tak rekonvalescence.