Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Na nástup do školky připravujte sebe i dítě

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6328x )

Zkušená dětská lékařka, MUDr. Renáta Růžková, mluví o tom, s jakými problémy se setkává většina rodičů připravujících se na nástup dětí do mateřské školky, ať už se jedná o zdravotní rizika nebo emočně náročnější situace.

shutterstock.com

MUDr. RůžkováCítíte se jako krkavčí máma

Těšíte se na den, kdy své dítě pošlete do školky, jako na smilování. Chcete si od něj oddechnout a věnovat se sama sobě, vrátit se do práce nebo si jen tak užít volný čas. Jste správná máma? Nebojte se takových myšlenek, neznamenají, že své dítě přestáváte mít ráda. Podobně se cítí řada matek a není na tom nic špatného. Podělte se o své pocity se stejně naladěnými kamarádkami, ale před dítětem svou radost ze školky neřešte. Mohlo by školku vnímat jako trest. Ještě horší by bylo, kdyby si začalo myslet, že ho maminka nemá ráda a proto ho chce nechat ve školce! 

Nedůvěřujete učitelce

Máte problém s učitelkou. Nezdá se vám upřímná a máte pocit, že za strojeným úsměvem musí něco skrývat. Opravdu může být šťastná s patnácti cizími dětmi na krku, když vy jste často měla co dělat se svým vlastním? Stejně jako vy jste si zvolila práci z jistých důvodů, zvolila si ji i paní učitelka a můžeme předpokládat, že ji práce baví nebo k ní má minimálně vlohy, jinak by takto náročnou a odpovědnou práci dlouho vykonávat nemohla. Zjistěte si na paní učitelku reference od maminek dětí, které již do školky chodí, nebo se zeptejte přímo dětí, jak si paní učitelku oblíbily, ještě než dítě nastoupí do školky, a zajímejte se o to také v průběhu docházky. Pravidelně se dítěte ptejte, jak se mu ve školce líbí, jak si s nimi paní učitelka hraje a pokud vás nějaká informace překvapí, ověřte si ji u ostatních rodičů.  

Bojíte se o zdraví svého dítěte a přemítáte jak se vyhnout častým nemocem

Sotva si dítě na školku zvyklo a našlo si první kamarády, volá vám paní učitelka, že onemocnělo. Trávíte s ním týdny doma, jen abyste poté onemocněla sama a dítě za měsíc ze školky přineslo další nemoc. Není se čemu divit, nástup do kolektivu dětský imunitní systém nejednou vyzkouší. Na zvýšené riziko přenosu infekčních onemocnění by vás měl upozornit váš pediatr již při tříleté preventivní prohlídce.  Nechejte si poradit, jak nejlépe dítě připravit – důležitou roli hraje správné oblékání, racionální výživa bohatá na bílkoviny a vitaminy i přiměřený pobyt venku. Proti vážnějším dětským nemocem, které se v kolektivu rychle šíří, by vám lékař měl nabídnout očkování. Zejména u žloutenky typu A a planých neštovic se jedná o nejúčinnější možnost ochrany. Očkované dítě neonemocní, i když se ve školce infekce začne šířit. Ušetříte si několikatýdenní starost o nemocné dítě a získáte dobrý pocit, že jste ho ochránila.

Podpořte imunitu vašich dětí. Nabídka zde.

Dítě vás překvapí zvídavými otázkami a sprostými slovíčky

Přichází vaše dítko ze školky se zvídavými otázkami, které vás dostávají do rozpaků? Nebo vás občas překvapí sprosté slovíčko, které doma jistě nemohlo pochytit? A co hůř, než mu stačíte vysvětlit, že takto se nemluví, uplatní peprné výrazy pěkně a nahlas v tramvaji a několikrát je zopakuje. Buďte v klidu. Děti se ve školce naučí mnoha věcem a nová slovní zásoba mezi ně bohužel někdy také patří. V duchu se nad tím usmějte a v klidu dítěti vysvětlete, proč se takto nemluví.  

Cloumají s vámi emoce. Dítě při loučení brečí nebo vás naopak nevítá

Zkuste s dítětem nástup do školky natrénovat, několikrát se spolu ke školce projděte, najděte mu kamaráda, který už do školky chodí a líbí se mu tam. Zvykejte ho také na skupinu dětí a autoritu cizích dospělých. Podobná cvičení mu mohou ulehčit odloučení a začlenění do kolektivu. Po čase můžete bojovat s opačným problémem. Vyzvedáváte dítě ze školky, ale ono odbíhá za kamarády, v lepším případě si vás všímá a ukazuje hračky, domů se však nechystá. Nebuďte smutná a neberte si to osobně. Je to jen důkaz toho, že kolektiv vrstevníků dítěti prospívá, dokázal se do něj úspěšně začlenit a ve školce se mu líbí.

Přečtěte si také

Zánět spojivek u dětí

Nezvladatelné dítě

Pozor na nadměrný přísun fluoru v dětství

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce