Moje příbuzná má velký problém s osteoartrózou, trpí jí už řadu let. Je léčena antirevmatiky, která jí nepomáhají. Zánět kloubů a svalů jí vyvolává teplotu, na tu jí lékařka dává antibiotika, po nichž trpí nechutenstvím a průjmy... zkrátka, začarovaný kruh, z něhož se nemůže dostat. Zánět se jí prý různě "stěhuje": nedávno měla dokonce plenkové kalhotky. Navíc se chorobně potí, s čímž lékařka už vůbec nic nedělá. Poradíte? Jana
Obezita, nevhodné sportovní aktivity, těžké úrazy či vrozené vady pohybového aparátu. To vše působí změny kloubu a každý z nás jim různě odolává. Někdo je dlouho bez bolestí, jiný naopak rychle ztrácí pohyblivost a má silné bolesti. Bolí především kolena a kyčle, dále páteř, drobné klouby rukou a zápěstí. Bolesti se nejprve objevují po větší námaze, později i v klidu. Klouby jsou také po chvíli nečinnosti zatuhlé, je třeba je rozhýbávat cvičením, což je s postupujícím onemocněním stále obtížnější. Postupně se objevují kostní výrůstky, které snižují hybnost kloubu, zhoršená je i funkce vaziva a okolních svalů. Klouby otékají a deformují se, nakonec už jsou zkostnatělé a prakticky nehybné.
Trendem je snaha o zpomalení či zastavení úbytku kloubní chrupavky. Tomu napomáhají léky ze skupiny tzv. pomalu působících léků, kde je jednou z účinných látek chondroitin 4 a 6 sulfát. Jeho struktura se neliší od základní součásti kloubní chrupavky, která váže vodu a zajišťuje její pružnost.
Přípravky s uvedenou účinnou látku naleznete také na vvv.lekarna.cz.
Přečtěte si také
Od bolestí zad a kloubů vám pomůže cvičení v autě a v kuchyni