ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
Existuje několik bylin, které prokazatelně potlačují alergické reakce jak na sliznicích nosohltanu a očí, tak v dýchacích cestách a zmírňují rovněž projevy na pokožce. Používají se buď samostatně, nebo kvůli komplexnímu účinku v kombinacích s dalšími bylinami. Výrazné účinky mají výtažky z pupenů divizny, kaliny, měsíčku, černého rybízu, habru a dalších.
Protialergické účinky má také kopřiva, ta výborně působí například při senné rýmě. Kromě toho mají listy této rostliny význam při léčení ekzému i při tišení bolestí u záchvatu dny.
Bylinou, která dokáže utlumit alergický kašel či rýmu, je divizna. Kromě toho působí protizánětlivě, tlumí bolest a užívá se proti žaludečním potížím. Během jarního období je dobré pít čaj, který obsahuje černý rybíz. Ten pomáhá při nepříjemných alergických kožních reakcích, snižuje otoky a zarudnutí a tlumí svědění kůže. K utlumení dráždivého kašle, zejména u dětí, je vhodný čaj s lékořicí. Lékořice zlepšuje činnost nadledvinek, které mají vliv na vznik alergií.
Další bylinou je ostropestřec, který je v boji s alergiemi velmi účinný. Léčí různé druhy alergií, například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a tlumí záněty. Při přípravě čaje je nutné, aby byla semena dostatečně roztlučená, jinak se z nich nevylouhují důležité látky. Nedoporučuje se pít v těhotenství a při výrazně zvýšeném tlaku, mohou ho však užívat i děti.
Během alergií se také často tvoří afty, jejich léčbu lze urychlit konzumací čajů, které obsahují květ měsíčku. Měsíček lékařský obsahuje látky zvané fytoncidy neboli rostlinná antibiotika a právě díky nim skvěle funguje v boji proti bakteriím. Kromě toho má výrazné antioxidační účinky.
Přečtěte si také
Alergie berou Češi na lehkou váhu: K lékaři přestali chodit a příznaky prostě přetrpí