Co se smí a nesmí dělat po prodělaném infarktu.Zjištěna angina pectoris.Po akutním infarktu provedena angioplastika.děkuji za odpověď
Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.
( Renata Vyšínová | přečteno: 12712x )
Více než 17 miliónů úmrtí ročně na celém světě a téměř 54 tisíc v České republice – to je skóre, kterým se do černých statistik zapisují onemocnění srdečně cévního systému. V Evropě toto číslo znamená jedno úmrtí na infarkt myokardu za minutu a jednu koronární příhodu každých 26 sekund. Je to daň za náš styl života – nestřídmost v jídle, pití i kouření a také málo pohybu.
„Ze všech pacientů registrovaných v ordinacích praktických lékařů (v roce 2010 jich bylo 7,9 milionů) má 1 707 000 osob vysoký krevní tlak, 773 000 trpí ischemickou chorobou srdeční, u 938 800 osob byla zaznamenána obezita a u 738 000 diabetes,“ konstatuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a varuje: „Rok od roku tato čísla narůstají!“ Podle Ústavu zdravotnických informací statistiky ČR v roce 2010 zemřelo v důsledku kardiovaskulárních chorob 53 590 osob, to je 50,2 % všech úmrtí. Ženy na tom jsou o něco hůř – těch na nemoci oběhové soustavy zemřelo 50,7 %, mužů 45,1 %. A 324 527 lidí kvůli těmto chorobám skončilo v nemocnici.
„Hlavní vinu nese současný životní styl, pro který je typický nedostatek pohybu, příliš kalorická strava s nesprávným zastoupením základních živin, stres, a aby toho nebylo málo, často i kouření a nadměrná spotřeba alkoholu. Samozřejmě to jsou i vysoký krevní tlak, diabetes, vysoká hladina cholesterolu v krvi a obezita,“ vyjmenovává viníky MUDr. Michal Vrablík, preventivní kardiolog z III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
O škodlivosti kouření - a to i pasivního - se dočtete zde.
Vinou životního stylu má téměř 70 % dospělé české populace zvýšený cholesterol, který patří mezi hlavní rizika srdečně cévních onemocnění. Na vysoký cholesterol i další rizika srdečně cévních onemocnění dokáže vyzrát správně poskládaný jídelníček. „Měl by splňovat zásadu „pestře z bohatého stolu“ a obsahovat odpovídající množství všech základních živin – tedy sacharidů, bílkovin a tuků,“ říká MUDr. Vrablík.
„Pacienti, kteří již trpí některým srdečně cévním onemocněním, cukrovkou 2. nebo 1. typu s mikroalbuminurií nebo mají vysokou úroveň jednotlivých rizikových faktorů (celkový cholesterol nad 8 mmol/l, LDL cholesterol nad 6 mmol/l, krevní tlak nad 180/110 mm Hg) mají automaticky vysoké riziko, že onemocní některým ze srdečně cévních onemocnění a potřebují intenzivní léčbu všech ovlivnitelných rizikových faktorů,“ říká Doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc. z Ústavu sociálního lékařství, LF UK Hradec Králové a předseda výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Odpověď na tuto otázku je kupodivu velmi jednoduchá:
O prevenci se můžete dozvědět víc i v rámci Světového dne srdce, který je ve sto zemích světa vyhlašován 29. září.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář