Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Sami přiznáváte, že nejúčinnější prevencí je správná péče o nohy. Kde má hledat diabetik pomoc, pokud s tím chce poradit?
„V Americe existují úzce specializovaní lékaři, kteří se zabývají pouze léčením diabetické nohy. U nás nic takového není, takže jedinou cestou je návštěva podiatrické ambulance, kde pacienti dostanou rady ohledně speciálních bot, péči o nohy, léčbě. Snažíme se dělat školení pro zdravotní sestry, které v nich jsou, vzděláváme diabetology, ale i chirurgy. Právě na nich mnohdy velmi záleží – jejich zručnost je polovinou úspěchu v léčbě závažnějších případů. Stranou nesmí zůstat ani samotný pacient. Musí o své nemoci, léčbě a prevenci komplikací vědět maximum,“ říká MUDr. Jirkovská.
Seznam podiatrických ambulancí najdete zde.
Je diabetická noha nejhorší komplikací, která je spojená s diabetem?
„Spolu se selháním ledvin a nutností transplantace ledviny, případně nutností dialýzy. Obě ho ohrožují na životě, zásadně mění možnost normálně žít,“ shodují se oba lékaři.
Je vznik komplikací nevyhnutelný? Platí nějaká rovnice mezi tím, jak dlouho má pacient cukrovku a kdy se objeví?
„S kolegy říkáme, že kdo má cukrovku padesát let, měl by dostat metál. Neexistuje ale striktní úměra mezi délkou nemoci a komplikacemi. Hodně záleží na genetické výbavě, na důslednosti v léčbě, prevenci, samozřejmě také na typu cukrovky a především na tom, zda má pacient dobré glykémie. Současně by se ale měl vyhnout těžké hypoglykemii, tedy stavu, při kterém už potřebuje cizí pomoc. U našich pacientů pozorujeme, že zhruba po patnácti letech nemoci nastupuje postižení ledvin - nefropatie. Zajímavé ale je, že postižení nervů - neuropatii mívají i ti, kteří zatím diabetes diagnostikovaný nemají – jde o diabetiky druhého typu, kterým ještě lékař cukrovku neodhalil, ale už mají problémy s diabetickou nohou. V tom mají vlastně diabetici prvního typu výhodu – o své nemoci vědí dříve a mohou si to hlídat. Ostatní mohou přijít pozdě, “ vysvětluje MUDr. Jirkovská.
Z toho vyplývá, že kontrolovat nohy bychom si měli vlastně všichni…
„Hlavně ti, kteří mají cukrovku v rodině, jsou obézní, léčí se s vysokým krevním tlakem a tuky, ženy s těhotenskou cukrovkou i po ní… U obvodního lékaře je dobré nechat si změřit hladinu cukru v krvi, hlídat si jídelníček, zhubnout, omezit tuky a dělat vše pro prevenci vzniku cukrovky alespoň 1x ročně,“ uzavírá profesorka MUDr. Alexandra Jirkovská.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář