Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Na cukrovku myslete minimálně jednou za rok

( Renata Vyšínová | přečteno: 12315x )

Pravidelné kontroly nohou, správná obuv a udržování hladiny cukru v normě. To jsou základní stavební kameny prevence diabetické nohy.

shutterstock.com

Sami přiznáváte, že nejúčinnější prevencí je správná péče o nohy. Kde má hledat diabetik pomoc, pokud s tím chce poradit?

„V Americe existují úzce specializovaní lékaři, kteří se zabývají pouze léčením diabetické nohy. U nás nic takového není, takže jedinou cestou je návštěva podiatrické ambulance, kde pacienti dostanou rady ohledně speciálních bot, péči o nohy, léčbě. Snažíme se dělat školení pro zdravotní sestry, které v nich jsou, vzděláváme diabetology, ale i chirurgy. Právě na nich mnohdy velmi záleží – jejich zručnost je polovinou úspěchu v léčbě závažnějších případů.  Stranou nesmí zůstat ani samotný pacient. Musí o své nemoci, léčbě a prevenci komplikací vědět maximum,“ říká MUDr. Jirkovská.

Seznam podiatrických ambulancí najdete zde.

Je diabetická noha nejhorší komplikací, která je spojená s diabetem?

„Spolu se selháním ledvin a nutností transplantace ledviny, případně nutností dialýzy. Obě ho ohrožují na životě, zásadně mění možnost normálně žít,“ shodují se oba lékaři.

Je vznik komplikací nevyhnutelný? Platí nějaká rovnice mezi tím, jak dlouho má pacient cukrovku a kdy se objeví?

„S kolegy říkáme, že kdo má cukrovku padesát let, měl by dostat metál. Neexistuje ale striktní úměra mezi délkou nemoci a komplikacemi. Hodně záleží na genetické výbavě, na důslednosti v léčbě, prevenci, samozřejmě také na typu cukrovky a především na tom, zda má pacient dobré glykémie. Současně by se ale měl vyhnout těžké hypoglykemii, tedy stavu, při kterém už potřebuje cizí pomoc. U našich pacientů pozorujeme, že zhruba po patnácti letech nemoci nastupuje postižení ledvin - nefropatie. Zajímavé ale je, že postižení nervů - neuropatii mívají i ti, kteří zatím diabetes diagnostikovaný nemají – jde o diabetiky druhého typu, kterým ještě lékař cukrovku neodhalil, ale už mají problémy s diabetickou nohou. V tom mají vlastně diabetici prvního typu výhodu – o své nemoci vědí dříve a mohou si to hlídat. Ostatní mohou přijít pozdě, “ vysvětluje MUDr. Jirkovská.

Z toho vyplývá, že kontrolovat nohy bychom si měli vlastně všichni…

„Hlavně ti, kteří mají cukrovku v rodině, jsou obézní, léčí se s vysokým krevním tlakem a tuky, ženy s těhotenskou cukrovkou i po ní… U obvodního lékaře je dobré nechat si změřit hladinu cukru v krvi, hlídat si jídelníček, zhubnout, omezit tuky a dělat vše pro prevenci vzniku cukrovky alespoň 1x ročně,“ uzavírá profesorka MUDr. Alexandra Jirkovská.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce