Proč píšete své články anonymně? Kolik vám dala farmaceutická firma Merck za to, že napíšete, že prevence rakoviny děložního čípku je jedině prohlídka SPOLU s očkováním???
1. mýtus: Rakovina děložního čípku je dědičná.
Fakt: Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí, která může vést až ke vzniku rakoviny děložního čípku, a to bez ohledu na její rodinnou anamnézu.
2. mýtus: Rakovina děložního čípku postihuje málo žen.
Fakt: Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější rakovinou postihující ženy. Podle údajů WHO zemře každoročně na rakovinu děložního čípku 270 000 žen a každý rok je diagnostikováno asi 500 000 nových onemocnění. V Evropě se odhaduje na 60 000 nových případů ročně a 30 000 úmrtí.
Fakt: Rakovina děložního čípku postihuje celosvětově více žen do 45 let než ostatní nádorová onemocnění včetně rakoviny prsu. U mladších i starších žen existuje riziko, že onemocní rakovinou děložního čípku, způsobenou infekcí onkogenními typy HPV viru.
4. mýtus: Vakcína proti rakovině děložního čípku pro ženy znamená, že už nebudou muset chodit na pravidelně gynekologické prohlídky.
Fakt: Pravidelný screening společně s očkováním je pro ženu nejlepší možnou ochranou před onemocněním rakovinou děložního čípku. Výskyt rakoviny děložního čípku se v zemích s vysoce funkčním screeningem snížil o téměř 80 %. Nicméně cytologické stěry jsou určeny k odhalení abnormálních buněk, ale ne k ochraně před přetrvávající infekcí viry HPV, a tudíž primárně nechrání před rakovinou děložního čípku.
5. mýtus: Cytologický stěr je prevencí rakoviny děložního čípku.
Fakt: Riziko vzniku rakoviny děložního čípku je menší u žen, které pravidelně chodí na cytologický stěr, ale přesto se u nich onemocnění může vyskytnout. Pravidelný screening společně s očkováním je pro ženu nejlepší možnou ochranou před onemocněním rakovinou děložního čípku.
6. mýtus: Riziko infekce viry HPV hrozí pouze ženám, které měly více sexuálních partnerů.
Fakt: Riziko nákazy viry HPV hrozí již při prvním sexuálním styku a přetrvává během života ženy
i nadále. Až 80 % sexuálně aktivních žen se během životá setká s HPV infekcí.
7. mýtus: Ženy, které už byly infikovány viry HPV, budou mít vytvořeny protilátky
a nepotřebují se již očkovat.
Fakt: Řada lidí, kteří se setkali s onkogenními viry HPV, si nevytvořila účinné protilátky, které by zabránily opakované infekci. Předcházející infekce nenavozuje vždy imunitu proti opakované infekci.
8. mýtus: Rakovina děložního čípku vykazuje jasné příznaky.
Fakt: Vývoj od infekce HPV až k rakovině děložního čípku probíhá většinou bez příznaků
a u většiny žen po dlouhou dobu.
9. mýtus: S infekcí viry HPV se setká málo žen.
Fakt: Odhaduje se, že až 80 % sexuálně aktivních žen se během svého života setká s infekcí HPV a z toho je až 75 % infikováno onkogenními typy HPV.
Přidat nový komentář