Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Mýt si ruce mýdlem je stále nejlepší způsob prevence infekcí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 997x )

Nejen pandemie koronaviru vrátila do popředí téma hygieny rukou a předcházení infekcím. Už od roku 2008 připadá na 15. října Světový den mytí rukou, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO). Ten i letos upozorňuje, jak je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně a správně.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

„Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme je neochotně následovali do koupelny, abychom si podle jejich příkladu pustili na ruce proud studené vody. Poslední měsíce nám však ukázaly, jak důležitá je hygiena rukou a díky pandemii Covid-19 se stala nedílnou součástí našeho každodenního života. Také letošní Světový den mytí rukou nám především připomíná, že je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně. Mytí rukou patří k nejdůležitějším a nákladově nejefektivnějším preventivním opatřením, která zabraňují šíření infekčních nemocí. Nečistýma rukama velmi jednoduše můžeme přenášet nebezpečné viry, bakterie a houby, které můžou způsobit např. žloutenku typu A, virová i bakteriální průjmová onemocnění a řadu dalších infekčních onemocnění. Pouhých 20 vteřin spolu s mýdlem a vodou postačí k účinné prevenci.

Jak často bychom si měli mýt ruce?

Co nejméně, ale tak často, jak je potřeba! Ruce bychom si měli mýt vždy, když je k tomu nějaký důvod. Nezapomeňte si umýt ruce před jídlem a po návštěvě toalety. Samozřejmě si ruce umyjte pokaždé, když jsou viditelně znečištěné a také před přípravou jídla, při nasazování nebo vyjímání kontaktních čoček nebo výměně obvazů. Pak také vždy, když přijdete zvenku domů, a v případě, že jste se dostali do kontaktu s potenciálně kontaminovanými předměty, povrchy, tekutinami nebo nakaženými lidmi.

Je důležité, jak dlouho si myjeme ruce?

Pro dosažení hygienické čistoty rukou, která odpovídá požadavkům zdravotnických zařízeních, by mytí rukou mělo trvat přibližně 40–60 vteřin.  V zájmu zdraví je však důležité vydržet alespoň půlminutovou proceduru, v rámci které bychom měli dvacet sekund důkladně mydlit celou plochu rukou včetně konečků prstů a dalších deset sekund mýdlo smývat.

Jak důležité jsou teplota vody a použití mýdla?

Ideálně by se teplota vody měla pohybovat v rozmezí 20 až 25°C. Teplejší, nebo dokonce horká voda vysušuje pokožku. Naopak mytí rukou příliš studenou vodou je nepříjemné a automaticky vede ke zkrácení doby mytí. Moderní mycí emulze jsou šetrné k pokožce rukou. Ve srovnání s klasickou kostkou mýdla je ovšem k jejich důkladnému opláchnutí potřeba o něco více času.

Jak si správně umýt ruce?

Všichni si myslíme, že si umíme mýt ruce prakticky ode dne, kdy jsme se naučili chodit. Toto přesvědčení se však velmi liší od reality. Nejprve si vždy ruce namočte pod proudem vody a teprve potom použijte mýdlo nebo mycí emulzi. Důsledně při mytí rukou dodržujte správný postup a čas (30 vteřin). Nakonec ruce pečlivě opláchněte dostatečným množstvím vody – dvě vteřiny opravdu nestačí – a utřete je dosucha. Ideálně použijte jednorázové papírové ručníky. Ale pozor, levné varianty mohou kůži vysušovat.

Je potřeba si po umytí ruce také vydezinfikovat?

Není. Zvlášť pokud si ruce myjete pravidelně. V aktuální pandemické situaci však používání dezinfekčních přípravků doporučujeme. Před použitím dezinfekce ruce vždy důkladně osušte. Pokud byste dezinfektant aplikovali na mokré ruce, mohlo by v důsledku toho dojít k poškození pokožky. Navíc při kontaktu s vodou se dezinfekční přípravek naředí a ztrácí účinnost.

Kdy je vhodné si ruce umýt a kdy dezinfikovat?

Mytí rukou odstraňuje bakterie, a pokud se provádí správně, v běžném životě je obvykle zcela dostačující. 

„Ačkoliv jsme jedním z hlavních světových výrobců dezinfekce, vždy ji, vedle zdravotnických zařízení, doporučujeme především tam, kde není tak jednoduché umýt si ruce vodou a mýdlem nebo je nutné dočasně zvýšit standard hygieny rukou, např. když má někdo v domácnosti infekční onemocnění,“ potvrzuje Petr Havlíček, který je ve společnosti HARTMANN – RICO za oblast dezinfekce zodpovědný.

Dezinfekce je pak bezesporu nenahraditelná např. v hromadné dopravě, na úřadech, ale také v nemocnicích. Tam je rozumné použít ji jak při příchodu, tak i odchodu.

mytí rukou

Zdroj: hartmann.info

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 25 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Podzimní splíny útočí. Jak na ně vyzrát a kdy je potřeba odborná pomoc?

Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce