Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Preventivní prohlídky
Co můžete požadovat u svého praktického lékaře?
Věděli jste, že 1× za 2 roky můžete u svého praktického lékaře požadovat preventivní prohlídku? Ta se provádí zcela zdarma a jejím obsahem je doplnění rodinné anamnézy včetně sociální, a to především s důrazem na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, diabetu mellitu, poruch metabolizmu tuků a nádorových onemocnění, výskyt závislostí, dále s vámi lékař zkontroluje očkování.
Abyste věděli, co je obsahem takové preventivní prohlídky, čtěte dále:
Lékař by měl provést kompletní fyzikální vyšetření, změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření sluchu a zraku, vyšetření kůže. U mužů, při podezření na onkologické onemocnění či při pozitivní rodinné anamnéze, vyšetření varlat. U žen od 25 let věku, při pozitivní rodinné anamnéze na dědičný nebo familiární výskyt zhoubného nádoru prsu nebo přítomnosti jiných rizikových faktorů, klinické vyšetření prsů, poučení o samovyšetření prsu. Dále vám lékař vyšetří moč diagnostickým papírkem, laboratorním vyšetřením zjistí koncentraci celkového cholesterolu a triacylglycerolů, provede laboratorní vyšetření glykémie. Provede vyšetření EKG ve 40 letech věku (dále pak ve čtyřletých intervalech), stanovení okultního krvácení ve stolici se speciálním testem u osob od 50 let věku (od 55 let věku je toto vyšetření možné nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie 1× za 10 let), u žen od 45 let věku ověří, zda je k dispozici výsledek screeningového mamografického vyšetření z posledních 2 let (není-li výsledek tohoto vyšetření k dispozici, lékař doporučí provedení tohoto vyšetření a nezbytných doplňujících vyšetření).
PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY U DĚTÍ:
Milí a zodpovědní rodiče, vaše dítě absolvuje od narození do 18 měsíců věku celkem 10 preventivních prohlídek u svého pediatra. Dále se prohlídka provádí ve věku 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 a 18 let. Pediatr zjišťuje správný psychomotorický vývoj, vývoj zraku, sluchu, řeči, chrupu, hlasu, vyšetří kůži, moč, genitálie, tlak, pulz, zjistí hmotnost, výšku, zkontroluje a doplní očkování, zhodnotí psychosociální vývoj a motorické dovednosti dítěte. Preventivní prohlídky u dětí jsou velice obsáhlým tématem, proto bychom vás rádi nasměrovali na www.mzcr.cz do sekce občan/prevence, kde můžete získat kompletní znění a obsah preventivních prohlídek u dětí.
Preventivní péče o chrup
PREVENTIVNÍ ZUBNÍ PROHLÍDKY U DOSPĚLÝCH: A co váš chrup? Staráte se dostatečně o své zuby, chodíte každý rok na preventivní prohlídky? Víte, co vše je obsahem preventivní prohlídky? Prosím čtěte, požadujte to, na co máte nárok a nebojte se připomenout. ZDRAVÝ CHRUP JE VIZITKOU NÁS VŠECH Každý občan má nárok na zubní preventivní prohlídku 1× ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky. Obsahem této prohlídky je vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, onkologická prevence zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku, dále by vás stomatolog měl poučit o správné hygieně dutiny ústní – ano, i toto je součástí preventivní prohlídky u zubního lékaře.
PREVENTIVNÍ ZUBNÍ PROHLÍDKY U DĚTÍ:
S našimi nejmenšími (mezi 6. - 12. měsícem) se můžete dostavit na preventivní prohlídku 1× ročně. Prohlídka 2× ročně je u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.
Obsahem prohlídky je vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, anomálií v postavení zubů a čelistí, onkologická prevence, poučení o významu prevence, o udržování správné hygieny, o správných stravovacích návycích a o fluoridové prevenci.
PREVENTIVNÍ ZUBNÍ PROHLÍDKA U TĚHOTNÝCH ŽEN:
Těhotenství je výjimečným obdobím v životě každé ženy, proto by se na něj mělo pohlížet s největší opatrností a důsledností. Gravidní ženy mají nárok na preventivní prohlídku svého chrupu 2× za celé těhotenství. Obsah je totožný jako u dospělých. Další a hlavní součástí prohlídky je poučení matky o nutnosti zajistit preventivní zubní prohlídky svého dítěte. Dále nastávající maminky lékař poučí o fl uoridové prevenci a nutnosti sanace chrupu před porodem, aby nedošlo k přenosu zubního kazu z dutiny ústní matky do dutiny ústní dítěte.
Preventivní gynekologické prohlídky
Vzkaz pro všechny dívky – není se za co stydět… A vy, maminky, dbejte na to, aby vaše dcera, jakmile dovrší věku 15 let, navštívila gynekologa. Ženy následně navštěvují svého gynekologa 1× ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední preventivní gynekologické prohlídky.
Obsahem gynekologické prohlídky je: Rodinná, osobní a pracovní anamnéza, klinické vyšetření prsů od 25 let věku při pozitivní rodinné anamnéze na dědičný nebo familiární výskyt zhoubného nádoru prsu nebo při přítomnosti jiných rizikových faktorů, dále lékař provede prohlídku kůže a palpační vyšetření mízních uzlin v oblasti pohlavních orgánů, vyšetří v zrcadlech a provede kolposkopické vyšetření (toto vyšetření se neprovádí u žen, které dosud neměly pohlavní styk), odebere materiál z děložního čípku k cytologickému, případně bakteriologickému nebo virologickému vyšetření, provede palpační bimanuální vyšetření (při nejasném výsledku doplní vyšetření vaginální ultrazvukovou sondou). Součástí gynekologické prohlídky je i poučení o významu preventivní protirakovinné prohlídky, dále nácvik samovyšetřování prsů při první prohlídce, u žen od 45 let věku doporučení k provedení screeningového mamografi ckého vyšetření a nezbytných doplňujících vyšetření ve dvouletých intervalech, stanovení okultního krvácení ve stolici speciálním testem u žen od 50 let do 54 let věku, od 55 let věku se toto vyšetření provádí ve dvouletých intervalech a toto vyšetření je možné nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie 1× za 10 let.
VÁŽENÉ DÁMY, 30 MINUT U LÉKAŘE MŮŽE ZACHRÁNIT ROKY ŠŤASTNÉHO ŽIVOTA…
A jak jste na tom vy? Chodíte k lékaři pravidelně nebo až ve chvíli, kdy vás něco bolí? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář