Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Kontaktní čočky
Pokud je kontaktní čočka v oku, ani přes obsah vody (u hydrgelu vyšší než u silikonhydrogelu) zmrznout nemůže.
„Oční rohovka spolu se slzami, na které je kontaktní čočka nasazena, má teplotu okolo 35°C, takže je dostatečně ohřívána i kontaktní čočka, byť je venku třeba –10°C,” vysvětluje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.
Pokud byste čočku dali do mrazáku ve fyziologickém roztoku, zamrzá při teplotě cca –15°C. Zmrznutí roztoku okolo čočky ale brání jejímu mechanickému poškození a čočky po rozmrznutí nevykazují žádné změny ve vlastnostech ani kvalitě.
Bez roztoku čočka v mrazu může zmrznout, ale dříve spíše vyschne. Pokud byste se rozhodli tento experiment s čočkou provádět, určitě ji pak nezkoušejte nasadit do oka.
Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!
Roztoky
Jak již bylo zmíněno výše, roztok na kontaktní čočky zamrzá při teplotě okolo -10 nebo -15 °C. I v takovém mrazu ale dochází ke znehodnocení roztoku až po několika hodinách. Pokud například zapomenete roztok v autě a zmrzne, buďte pozorní. Mráz může složení roztoku znehodnotit a snížit jeho dezinfekční účinky.
„Jestliže potřebujete roztok někam přenést v mrazivém počasí, raději než do batohu ho dejte do vnitřní kapsy u bundy, kde je díky teplu lidského těla menší pravděpodobnost, že zmrzne,” radí Daniel Szarvas.
Kontaktní čočky tedy můžete bez obav používat i v zimě.
„Topení a velké změny teplot mezi venkovním prostředím a interiéry ale mohou způsobovat pocit suchých očí. Používejte proto pravidelně kapičky do očí a po návratu domů vyměňte čočky za brýle, abyste očím ulevili,” dodává kontaktolog.
Čtěte také: Mikroorganismy způsobují komplikace u 60 % nositelů kontaktních čoček