Mezi tradiční symboly Vánoc patří ořechy. Používají se nejen jako součást cukroví, přírodní dekorace vánočního stolu, ale i jako zdravé mlsání. Mnoho lidí se snaží ořechům vyhýbat kvůli vysokému obsahu tuků, přesto je jejich přínos větší než zápory. Ořechy jsou prospěšné pro zdraví člověka, a neměly by proto chybět ani v běžném jídelníčku.
To, že se léky dávkují podle věku a váhy, ví asi každý. Ale že by při polykání pilulek nebo jiné léčbě záleželo i na pohlaví? A přitom to tak je. Muži i ženy totiž stůňou odlišně. Nejen, že je trápí odlišné problémy, ale i stejné nemoci se u nich objevují v jiném věku a navíc probíhají jinak.
„Snad u každé nemoci se najde mezi muži a ženami rozdíl, ať už jde o příznaky choroby, její průběh, léčbu nebo o prognózu,“ říká fyziolog profesor Richard Rokyta, přednosta pražského Ústavu lékařské fyziologie. Příkladem budiž léčba kardiovaskulárních chorob. „Léčebné postupy se v našem oboru příliš neliší. Avšak k ženám často přistupujeme s větším respektem, už jen proto, že mají o poznání tenčí cévy,“ říká kardiolog profesor Petr Widimský.
Svou roli ve vývoji zdravotního stavu obou pohlaví hraje už fakt, že muži se v průměru dožívají kratšího života než ženy. V Česku činí tento rozdíl zhruba šest let, 72 mužů oproti 78 letům žen. A to přesto, že během života bývají ženy podle statistik nemocné častěji. Důvod delšího života žen? Jejich povícero: jedním z nich je větší zodpovědnost žen a z ní plynoucí větší péče o vlastní zdraví, která se projevuje třeba větším zájmem o prevenci. "Asi si silněji uvědomují, že nežijí na světě samy a že se musí chránit i kvůli své rodině,“ soudí onkolog profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti. Je fér přiznat, že ženám do jisté míry vychází vstříc i příroda a životní styl - jejich pohlavní hormony je totiž dlouho chrání před rozvojem kardiovaskulárních chorob a muži navíc v průměru častěji véce těžce fyzicky pracují, což se rovněž projevuje na opotřebení jejich organismu.
Na druhou stranu ženy často samy od sebe preferují zdravější životní styl, méně pijí alkohol, jedí zdravěji. Na druhou stranu se ukazuje, že prudce přibývá kuřaček a tak fakt, že ženy se možná častěji než muži přejídají, když jídlem řeší své psychické problémy. A ona častější nemocnost žen? Spíše půjde o to, že ženy si spíše své potíže přiznají a častěji s nimi přijdou k lékaři. I to ostatně může hrát roli, protože u mnoha chorob má včas započatá léčba mnohem větší šanci na úspěch. Nicméně, všechno má své meze. "Bývá těžší ženy přesvědčit, že je nezbytný pobyt v nemocnici, už jen proto, že ne vždy vědí, kdo se jim postará o rodinu," říká psychiatr Martin Anders z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Muži a ženy se liší i ve vnímání bolesti - ženy mívají většinou nižší práh bolestivosti a vnímají bolest intenzivněji, na druhou stranu se s ní většinou lépe vyrovnají.
Přidat nový komentář