Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Muži versus úbytek hormonů a sil

( Redakce | přečteno: 20673x )

Existuje mužský přechod? Lékaři se shodují v tom, že ano, byť má jinou podobu než ženský. Otázkou zůstává, zda a jak léčit jeho příznaky.

Muž

Existuje mužský přechod? Lékaři se shodují v tom, že ano, byť má jinou podobu než ženský. Otázkou zůstává, zda a jak léčit jeho příznaky.

Narozdíl od rychlé ženské menopauzy a následného klimakteria přichází mužský přechod neboli andropauza pozvolněji. Zatímco klimakterium se nevyhne žádné ženě, andropauza postihuje zhruba jen 40 procent mužů mezi čtyřicítkou a šedesátkou.

Příznaky? Mnoho napoví změny psychice, muži jsou podráždění, vztahovační, mají pocit, že již nezvládnou vše co dříve. Někdy se přidává také deprese a dokonce návaly, podobné těm ženským. Typické jsou i problémy s erekcí. Andropauza je důsledkem úbytku mužského pohlavního hormonu testosteronu, jehož množství se začíná snižovat již po třicítce, zhruba o deset procent za deset let.

"U mužů se tento proces označuje také zkratkou PADAM, což je z angličtiny a znamená to částečný androgenní deficit stárnoucích mužů. Na rozdíl od ženského přechodu není spojen se ztrátou plodnosti," vysvětluje Luděk Daneš z pražského Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty.

To, jak se bude muž v tomto období cítit, hodně záleží i na jeho životním stylu: mizerná životospráva, kouření a pití alkoholu spolu s nedostatkem pohybu příznaky zhoršují. Škodí totiž kardiovaskulárnímu systému a tím i prokrvení varlat a nadvarlat, kde se tvoří testosteron. Nejde přitom jen o sexuální život, úbytek testosteronu s sebou nese rovněž úbytek svalů a síly a naopak přírůstek tukové hmoty. Do jisté míry je takový vývoj normální, ale pokud muže obtěžuje či mu zhoršená kvalita života vadí, měl by navštívit odborníka, například urologa, sexuologa nebo androloga.

Léčba spočívá buď v tlumení příznaků andropauzy, ale lze ji zaměřit přímo na příčinu těchto potíží a dodávat mužům chybějící mužské hormony. Ty by však měly být podávány až po důkladném zvážení zdravotního stavu. "Je třeba provést příslušná laboratorní vyšetření, posoudit mužů životní styl a podobně," vysvětluje lékař Miroslav Hanuš z pražského Urocentra. Podle něj hormony potřebuje ani ne polovina z mužů, kteří se na lékaře obracejí s podobnými potížemi. Pro některé se léčba přímo nehodí - jde o muže se zhoubným onemocněním prostaty, prsu a hypofýzy a o ty, kteří trpí spánkovou apnoe.

Hormonální léčbu nelze považovat ani za všelék. "Pokud je nějaký muž od přírody spíše pesimista, nemusí mít jeho špatná nálada s andropauzou nic společného a nemá smysl, aby užíval hormony," potvrzuje lékař Daneš.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce