Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Existuje mužský přechod? Lékaři se shodují v tom, že ano, byť má jinou podobu než ženský. Otázkou zůstává, zda a jak léčit jeho příznaky.
Narozdíl od rychlé ženské menopauzy a následného klimakteria přichází mužský přechod neboli andropauza pozvolněji. Zatímco klimakterium se nevyhne žádné ženě, andropauza postihuje zhruba jen 40 procent mužů mezi čtyřicítkou a šedesátkou.
Příznaky? Mnoho napoví změny psychice, muži jsou podráždění, vztahovační, mají pocit, že již nezvládnou vše co dříve. Někdy se přidává také deprese a dokonce návaly, podobné těm ženským. Typické jsou i problémy s erekcí. Andropauza je důsledkem úbytku mužského pohlavního hormonu testosteronu, jehož množství se začíná snižovat již po třicítce, zhruba o deset procent za deset let.
"U mužů se tento proces označuje také zkratkou PADAM, což je z angličtiny a znamená to částečný androgenní deficit stárnoucích mužů. Na rozdíl od ženského přechodu není spojen se ztrátou plodnosti," vysvětluje Luděk Daneš z pražského Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty.
To, jak se bude muž v tomto období cítit, hodně záleží i na jeho životním stylu: mizerná životospráva, kouření a pití alkoholu spolu s nedostatkem pohybu příznaky zhoršují. Škodí totiž kardiovaskulárnímu systému a tím i prokrvení varlat a nadvarlat, kde se tvoří testosteron. Nejde přitom jen o sexuální život, úbytek testosteronu s sebou nese rovněž úbytek svalů a síly a naopak přírůstek tukové hmoty. Do jisté míry je takový vývoj normální, ale pokud muže obtěžuje či mu zhoršená kvalita života vadí, měl by navštívit odborníka, například urologa, sexuologa nebo androloga.
Léčba spočívá buď v tlumení příznaků andropauzy, ale lze ji zaměřit přímo na příčinu těchto potíží a dodávat mužům chybějící mužské hormony. Ty by však měly být podávány až po důkladném zvážení zdravotního stavu. "Je třeba provést příslušná laboratorní vyšetření, posoudit mužů životní styl a podobně," vysvětluje lékař Miroslav Hanuš z pražského Urocentra. Podle něj hormony potřebuje ani ne polovina z mužů, kteří se na lékaře obracejí s podobnými potížemi. Pro některé se léčba přímo nehodí - jde o muže se zhoubným onemocněním prostaty, prsu a hypofýzy a o ty, kteří trpí spánkovou apnoe.
Hormonální léčbu nelze považovat ani za všelék. "Pokud je nějaký muž od přírody spíše pesimista, nemusí mít jeho špatná nálada s andropauzou nic společného a nemá smysl, aby užíval hormony," potvrzuje lékař Daneš.
Přidat nový komentář