Správné mytí rukou je jednou ze základních prevencí před šířením nákazy, včetně viru chřipky nebo COVID-19. Většina lidí si však myje ruce špatně.
Od 1. března tohoto roku platí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, jež zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek bránící šíření kapének s filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem. Jde o přitom o respirátory s označením FFP2 nebo KN 95, případně o nanoroušky se zmíněnou minimální účinností.
Nejčastější dezinformace týkající se respirátorů
Lidé mají mnohdy s orientací v problematice výběru a nošení respirátorů zmatek, a dokazují to i některé příspěvky na diskusních fórech. Mezi nejčastější dezinformace, které jsou bohužel vzdálené od samotné pravdy, se řadí:
- Respirátor lze nosit opakovaně, až dokud nezačne zapáchat.
- Přes respirátor je potřeba nosit ještě roušku. Tím ochrání lidé sebe i své okolí.
- Respirátor je možné dezinfikovat Alpou v rozprašovači.
- Navlhlý respirátor stačí vyfénovat.
- Vysušit ochranné pomůcky lze také jejich vložením do igelitového sáčku a následně do trouby na 50 °C po dobu půl hodiny.
- Respirátor se zbaví virů a škodlivin potřením lihem.
„Zorientovat se v množství nabízených respirátorů na českém trhu není pro uživatele snadné. Alfou a omegou kvalitního, a hlavně funkčního respirátoru, je dostatečné těsnění a kvalitní filtrační materiál,“ říká Tomáš Drbal, ředitel společnosti BTL Medical Technologies s. r. o. a dodává:
„Důkazem kvalitního materiálu je značka CE s identifikačním číslem notifikační osoby, která by měla být uvedena přímo na respirátoru. Těsnost pak vyzkoušejte silnějším nádechem a výdechem a sledujte, kde vzduch uniká.”
Nejčastější otázky a odpovědi okolo nošení respirátorů
Nepracuji v žádné továrně, a tak nemusím mít respirátor celý den na obličeji. Jak dlouho bude funkční?
Jednorázové respirátory jsou určeny většinou na dobu jedné směny – obvykle 8-10 hodin. Respirátory se netestují na opakované nebo přerušované používání, tudíž nelze zodpovědně prohlásit, že jejich účinnost je stejná, pokud se používají více dnů po sobě, byť v krátkých časových úsecích.
Jízdě MHD se vyhýbám, využívám jen svůj vůz, kde si respirátor vždy sundám a následně znovu nasadím, když auto opustím. Jak se v takovém případě chovat k respirátoru, aby nebyl kontaminovaný?
Bohužel riziko kontaminace při opakovaném nasazování stoupá. V tomto případě můžeme doporučit před manipulací s respirátorem důkladnou dezinfekci rukou a respirátor uložit například do sáčku či pouzdra a uzavřít. Nicméně musíme zdůraznit, že absolutní jistotu tento postup nedává.
Co se děje s respirátorem, když ho mám v kapse?
Je úplně jedno, zda máte respirátor v kapse, nebo „jen tak“ v kabelce/tašce, pohozený v autě – respirátor tím vždy vystavujete riziku kontaminace.
Mám respirátor umazaný od rtěnky a make-upu. Znamená to, že už mě nechrání?
Ano, může být kontaminovaný, byť je pravděpodobnost malá a možnost nákazy velmi nepravděpodobná. 100% ochranu poskytuje jen respirátor, který vyjmete
z ochranného obalu a čistýma rukama si jej nasadíte. Následná manipulace by měla být vždy jen s rukama ošetřenýma dezinfekcí (nebo důkladně umytýma mýdlem),
s tím, že je důležité respirátor sundávat pomocí úchopu za gumičky.
Můj respirátor v kapse občas ohnu nebo je lehce pomačkaný. Vadí to?
Respirátoru samotnému to v zásadě nevadí, ale nošení v kapse a opakované nasazování snižuje vaši ochranu, a z respirátoru se tak postupně stává spíše rouška, která vás tolik nechrání. Vždy je důležité zkontrolovat správné přilehnutí, respektive utěsnění k obličeji.
Partner, s nímž sdílím domácnost, si občas zapomene respirátor, a tak mu na krátkou chvíli, např. když jde zaplatit, vypůjčím svůj. Je to problém?
Je to vlastně takové políbení, které je mezi partnery většinou časté, a určitě tak může docházet k přenosu nákazy. Problém je však schován také v tom, že účinnost respirátoru se zkrátka s každou manipulací (nasazováním, sundáváním) snižuje a dochází k jeho kontaminaci. Proto bychom doporučovali s respirátorem zacházet šetrně a vždy s ním manipulovat co nejméně a s čistýma rukama.
Respirátor mi zmoknul, bude funkční, když ho usuším?
Bohužel jeho účinnost bude určitě nižší a doporučujeme jej vyměnit za nový. Obecně je funkčnost respirátoru vlhkostí snižována.
Jak poznám, že mám respirátor správně nasazený?
Zde mají pomyslnou výhodu lidé, co nosí brýle. Pokud se jim mlží, je jisté, že respirátor netěsní. Respirátor po nasazení vytvarujte kolem obličeje a foukněte do něho. Nikde by neměl vzduch unikat po krajích, všechen musí vycházet přes respirační materiál, nikoli kolem. Velkou a častou chybou je nedostatečné utažení respirátoru – všimněte si, jestli se respirátor na obličeji různě odchlipuje, když mluvíte. Zejména u nejrozšířenějšího tvaru, tzv. „C“ typů, to je špatně a moc ochrany vám ani lidem okolo takový respirátor bohužel neposkytuje. V takovém případě bychom spíše doporučovali verzi flat-fit.
„Tou nejdůležitější věcí je uvědomit si, že smyslem nošení respirátorů není vyhovění vládním opatřením. Jde o pomůcky, které nás mají chránit v době pandemie. Měli bychom se tak k nim chovat tak, abychom maximalizovali jejich účinnost. Děláme to především sami pro sebe,” uzavírá Tomáš Drbal.