Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.
- Atkinsova - hlavní zásadou je omezení sacharidů. Jí se maso, sýry, tuky a některé druhy zeleniny. Nesmějí s sacharidy - sladkosti, ovoce, brambory, rýže, těstoviny a obiloviny.
Názor odborníků: při této dietě varují před vysokým obsahem živočišných tuků. Ten může vést ke vzniku aterosklerózy i některých typů rakoviny. - Podle krevních skupin - vychází z předpokladu, že každá krevní skupina má "své" potraviny, na které je organismus historicky zvyklý.
Názor odborníků: základní předpoklad je neprokázaný, takže ani hubnutí v praxi nefunguje. - Hollywoodská - konzumuje se pouze ovoce. Názor odborníků: doporučují držet jen na několik dnů jako "odlehčení", jinak dochází k masivnímu úbytku svalové hmoty.
- Dělená strava - jí se odděleně rostlinná strava ("kytičky") a živočišná strava ("zvířátka"), protože tvůrci této diety tvrdí, že bílkoviny a sacharidy se tráví odděleně, a když je tělo dostane současně, nestíhá je zpracovat.
Názor odborníků: tuto teorii zpochybňují, ovšem pozitivum tohoto způsobu stravování vidí v tom, že člověk o jídle víc přemýšlí. Z tohoto důvodu také lze zhubnout, ale pokud množství jídla je nadměrné, může docházet i k nárůstu váhy. - Zónová - důležitý je správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků v každém jídle.
Názor odborníků: hodnotí kladně, že neodbourává svalovou hmotu a podporuje správné stravovací návyky. - Tukožroutská - jediná potrava je nezahuštěná polévka ze zelí, rajčat, cibule a paprik.
Názor odborníků: varují před extrémně nízkou energetickou hodnotou této diety a před její nevyvážeností. Rozhodně není vhodná k dlouhodobému užívání. - Polymeal - nová dieta sestavená v Nizozemsku prý kromě redukce hmotnosti prodlužuje život - ženám o 5 let, mužům o 6,6 roku, protože omezuje možnost vzniku srdečního infarktu. Ryby se jedí 4x za týden, denně 400 g zeleniny povařené s česnekem, stejné množství ovoce a nápoje jsou doplněny i 1,5 dl červeného vína. Každý den si lze dopřát 100 g čokolády (výhradně hořké) a 68 g mandlí.
Názor odborníků: podivují se nad velkým množstvím povolené konzumace čokolády a namítají, že denní příjem je téměř 6 000 kJ a dieta obsahuje minimální množství vápníku. - Instatní diety - jednoznačná výhoda hotových nízkokalorických koktejlů a polévek je, že jimi lze nahradit běžné jídlo. Odpadá počítání kalorií, přemýšlení o nejvhodnější skladbě apod. Navíc jsou v nich pro tělo ne zbytné dávky minerálů, stopových prvků a vitaminů.
Názor odborníků: v případě, že neobsahují nadbytečné množství sacharidů, jsou vhodné jako náhražka některého denního jídla. Jako jediný zdroj potravy však není možné tyto diety doporučovat. Nelze se s nimi naučit sestavovat s běžný zdravý nízkoenergetický jídelníček.
Největší nebezpečí diety je, že sice zhubneme, ale jakmile přejdeme na obvyklý režim, kila jdou rychle nazpátek a dokonce jich často přibude víc. Odborníci tento jev nazývají jojo efektem. Čím je způsoben? Při razantním omezení stravy dojde ke ztrátě nejen tukové, ale i svalové tkáně. Tím se sníží celkový metabolismus. Po návratu k normálnímu stravovaní tělo se sníženým metabolismem využije méně přijaté energie a zbytek ukládá ve formě tukových zásob. Proto dobrá rada na závěr: hubnout pozvolna a udržovat si sníženou hmotnost dlouhodobě.
Přidat nový komentář