Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.
Screeningové vyšetření zaměřené na odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku se běžně provádí testem na okultní (skryté) krvácení do stolice. Kolonoskopie rozhodně není povinná jako metoda první volby! Screening kolorektálního karcinomu je stanoven takto: ve věku od 50 do 55 let se má provést test okultního krvácení do stolice (TOKS) jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky. Druhou variantou pro věk nad 55 let je, že se pojištěnec může rozhodnout pro kolonoskopii. V případě, že je nález při screeningové kolonoskopii v pořádku, vyšetření se opakuje až za 10 let.
Kolonoskopie má své nepopiratelné výhody, i proto byla do screeningu přidána jako možnost volby. Nejde jen o přímý pohled optikou kolonoskopu "do střeva", který by jeho postižení odhalil. Přináší navíc možnost zároveň odstranit případné polypy, odebrat vzorek tkáně na biopsii, vrátit se na podezřelé místo a znovu ho prohlédnout, zvětšit si zobrazení, dokonce i umožňuje očistit střevní stěnu tam, kde není dostatečně přehledná po provedené přípravě střeva projímadlem. To všechno by vyšetření spolknutou kapslí s kamerou neumožňovalo. A pokud by odhalilo nějaké abnormality, bylo by nutné k dovyšetření podstoupit běžnou kolonoskopii.
Stejně se postupuje, když je třeba na základě výsledku testu zjistit příčinu krvácení do stolice. Krev ve stolici může být příznakem nádorového postižení střevní stěny nebo tzv. prekancerózy, tedy chorobného stavu, který se může v nádor změnit, jindy se však jedná jen o krvácení z hemoroidů. K diagnostice se u pacientů s pozitivním TOKS používá kolonoskopické vyšetření tlustého střeva. Pokud se ho pacient obává, může si požádat o větší analgosedaci. Kapslová kolonoskopie se v rámci screeningu kolorektálního karcinomu nepoužívá.
Samostatný výkon kapslové kolonoskopie jako takové není součástí platného Seznamu zdravotních výkonů a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. V Seznamu zdravotních výkonů je zařazen pouze výkon 15470 – Kapslová enteroskopie; který je za určitých okolností (medicínská indikace) a po schválení revizním lékařem plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jedná se však o vyšetření celé trávicí trubice se zaměřením na tenké (nikoli tlusté) střevo. Tenké střevo se totiž výrazně hůř vyšetřuje endoskopickými metodami, na rozdíl právě do střeva tlustého.
Vyšetření trávicího traktu za pomoci snímací kapsle se provádí jen na některých pracovištích, a pokud na něm trváte, můžete ho absolvovat jako samoplátce. Cena by se mohla pohybovat mezi 16 a 20 tisíci (její hlavní součástí je cena samotné kapsle). Možnost „připlatit“ si na vyšetření obecně padla rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil celý princip tzv. nadstandardů jako neústavní. Nicméně i do té doby bylo možno připlatit si na takovou péči jen u několika vyjmenovaných výkonů, přičemž kapslová kolonoskopie (enteroskopie) mezi ně nepatřila.
Přečtěte si také
Epiduroskopie-vyšetření a léčba v jednom
Autotransfuze aneb darujte si krev
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.