S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
V čem je program založený na genetickém testu odlišný od jiných způsobů hubnutí?
Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo může sníst cokoliv a je pořád hubený. A vy zatím bojujete s každým zákuskem. Každý má totiž odlišnou DNA, genetickou informaci, která ovlivňuje ze cca 40 - 70 % naši hmotnost a metabolismus. Proto stejné jídlo zpracujete jinak vy, jinak vaše sestra a zcela odlišně kolegyně z práce.
Je tedy možné, že mám tloušťku „v genech“ a nic s tím udělat nemůžu?
Můžete mít geneticky daný sklon k obezitě, a přesto být hubená. A naopak, záleží totiž na tom, zda jsou geny aktivované. A to je právě hlavní přínos programu: pomocí genetického testu zjistíme, jaké je vaše genetické nastavení, a vymyslíme, jak v souladu s ním zhubnout, pomocí genotypově správného jídla a pohybu.
Takže neexistuje univerzální recept na hubnutí?
Ve smyslu: Dejte si tři rajčata, dvě vejce a hodinu běžte, takhle zhubnete? Každý z nás potřebuje jiný typ stravy a jiný pohyb. Pokud se vám podaří zhubnout díky nějaké dietě, je to vlastně náhoda. Já samotná, když jsem si udělala genetický test, jsem byla překvapená. Po dvaceti letech v oboru dietetiky a zdravé výživy jsem teprve díky genetickému testu a jeho výsledkům začala jíst zdravě, jak to potřebuje moje tělo.
Vy sama jste byla výsledky překvapená? Čekali bychom, že právě vy žijete naprosto příkladně.
Chyběly mi důležité informace, které bych jinak asi těžko získala. Že mám predispozici k nedostatku vitamínu B12, že ideální jídelníček pro mě má 50 % sacharidů. Stačilo pak upravit můj stávající, ve kterém bylo sacharidů o něco méně, a cítím se výrazně lépe. Po většinu života jsem se snažila jíst sacharidů málo. Stejně tak jsem myslela, že budu hubnout díky vytrvalostnímu sportu. Omyl, právě pro mě se hodí silové cvičení.
Našel se vůbec někdo, kdo intuitivně žije podle svého optimálního nastavení?
Někteří klienti třeba vybrali správný sport, někteří zase třeba věděli, že mají sklon k uzobávání. Ale pro všechny představily výsledky genetického testu naprosto unikátní vhled do jejich metabolismu a fungování těla. Ale kromě samotného testu je zásadní i uvedení těchto informací v život. A od toho jsem já, pro sestavení jídelníčku a kolega pro vytvoření cvičebního plánu.
A co všechno je podmíněno geny?
Je to optimální jídelníček, reakce na potraviny, typ sportu, nutriční potřeby, metabolické zdraví. Sklon k obezitě, alergie na laktózu, sklon k přejídání nebo efekt vytrvalostního tréninku. Zajímavé je, že moje dcera má 28 ze 40 výsledků shodných se mnou. A pro mě samotnou bylo velmi důležité se dozvědět, jestli mám sklony k metabolickým chorobám – cukrovce nebo vysokému cholesterolu. Když víte přesně, co na vás geny nachystaly – i když to jsou třeba sklon k obezitě a cukrovce - můžete s tím něco dělat a předejít těmto problémům. Proto je tento test zajímavý i pro hubené jedince, kteří chtějí lépe a zdravěji žít.
Jaký byl nejlepší výsledek, kterého klienti na základě vašeho programu dosáhli?
Klientky zhubly a hubené zůstaly. Získaly více energie a chuti do života, zbavily se cukrovky, omezily počet léků, které braly na metabolické choroby. Ale nejkrásnější je pro mě případ malé holčičky, která se přejídala a ukázal se u ní problém s pocitem nasycení. Po třech měsících výrazně zhubla a cítí se lépe, dokáže se daleko lépe ovládat.
Další informace o programu najdete na stránkách www.valensfit.cz nebo na www.rozumnehubnuti.cz, nebo na telefonním čísle: 608 204 354.