V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.
„Chlad a mráz ohrožují tyto pacienty ještě více než extrémní teplo. I lidé, kteří mají skryté srdeční vady, mohou zaznamenat obtíže právě v těchto mrazivých dnech,“ upozorňuje vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D. Kardiaci pak mohou v extrémní zimě pociťovat například větší bolesti na hrudi, dušnost, zhoršení arytmie či jiné projevy srdeční choroby.
Příčinou problémů je to, že se tepny chladem zužují, a pokud nejsou ani v běžných teplotách dobře průchodné, hrozí v chladu větší riziko jejich ucpání. Srdce potom nedostává potřebný přísun kyslíku a nemůže správně fungovat. „Z dlouhodobého sledování vyplývá, že extrémní zima je pro kardiaky rizikovější než vysoké teploty.“ říká doc. Ošťádal.
Lékaři tedy doporučují, aby lidé, kteří mají srdeční obtíže, byli na sebe v mrazech opatrní. Venku je vhodné v extrémních mrazech pobývat co nejkratší dobu a na minimum omezit větší fyzickou námahu. Samozřejmostí je teple se obléci v několika vrstvách, nasadit si vhodnou pokrývku hlavy, chránit si obličej šálou či šátkem. Důležitou zásadou pro ochranu celého dýchacího ústrojí je dýchání nosem, aby se vzduch dostatečně ohřál a zvlhčil.
Nedoporučuje se nadměrné požívání alkoholu. Alkohol totiž pouze přechodně vyvolává iluzi zahřátí, ale v konečném důsledku zhoršuje celkové tělesné ochlazení.
„Kardiaci by si také měli dávat pozor na onemocnění chřipkou – je pro ně rizikovější a při větších komplikacích na ni mohou i umřít,“ dodává doc. Ošťádal.
Přečtěte si také
Do teplých krajin bez trombózy
V zimě je potřeba věnovat kloubům kvalitní péči
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.