Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Všechny ostatní kliniky v Česku dosud používají „uzavřený systém mražení“, kde se vajíčka nedostávají do přímého kontaktu s tekutým dusíkem. Nabídku zamražení vajíček (oocytů) využívají v Česku například ženy, které čeká onkologická léčba, nebo ty, které odkládají těhotenství na později.
Otevřeně mrazí ženská vajíčka – poprvé v ČR
„O povolení této metody jsme museli přesvědčit Státní ústav pro kontrolu léčiv. Proto jsme na klinice v Ostravě provedli roční studii, kdy jsme porovnávali obě metody při mražení více než 900 oocytů. Výsledky prokázaly někdy až o 50 % vyšší spolehlivost a vyšší kvalitu vajíček po jejich rozmražení při otevřené metodě. Proto jsme dostali od ústavu zelenou – vůbec poprvé. Těm, kteří potřebují uchovat naději na své budoucí potomstvo několik let živou, tato metoda nabízí vyšší spolehlivost a menší riziko poškození,“ vysvětluje ředitel klinik Reprofit v Brně a Ostravě Jonáš Vokřál.
Zamražení vajíček pro ty, které odkládají mateřství na později
Uchování oocytů zamražením je podle embryoložky Martiny Filové jedna z technicky nejnáročnějších metod v asistované reprodukci.
„Lidské vajíčko je velká buňka s vysokým obsahem vody. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, které jej mohou nezvratně poškodit. Proto se molekuly vody opatrně nahrazují kryoprotektanty. To jsou látky, které mají schopnost za extrémně nízkých teplot tuhnout a nezvětšují přitom svůj objem,“ vysvětluje embryoložka. Metoda otevřeného mrazení je podle Martiny Filové v zahraničí rozšířená a běžná, v Česku se jí dosud vyhýbali pro možné riziko kontaminace, to je však podle dat jen v teoretické rovině.
Pokud se žena rozhodne svá vajíčka zamrazit, čeká ji proces, na jehož konci lékaři odeberou v průměru 5 až 12 vajíček.
„Na rozdíl od milionů mužských spermií se u žen každé vajíčko počítá, a proto je tak důležité, aby se v kryokomoře uchovaly v dobré kondici ideálně úplně všechny odebrané oocyty,“ dodává Vokřál.
Reprodukční buňky vydrží po zmražení až desítky let. Mražení zárodečných buněk se stalo standardní metodou na většině českých reprodukčních klinik.
„K mražení přistupuje čím dál více lidí, muži se jistí proti případnému zhoršení spermiogramu v pozdějším věku, ženy si nechávají mrazit vajíčka v mladém věku, kdy bývají ještě kvalitní. Nejsou pak tolik pod tlakem, když si rodičovství plánují do pozdější doby. Častým důvodem mražení bývá nadcházející onkologická léčba mladých pacientek,“ doplňuje MUDr. Tomáš Vrána z ostravského Reprofitu.