Těhotenství a očekávání prvního dítěte prožívá velmi emotivně nejen žena, ale i její bezprostřední okolí.V tomto životním období proto představují homeopatické léky ideální způsob léčby bez vedlejších účinků. Nepůsobí totiž chemicky, ale stimulačně a nejsou rovněž nebezpečné pro plod.
Těhotenskou nevolnost a zvracení, provázející zejména první týdny a měsíce těhotenství ovlivní homeopatická léčba rychle a jednoznačně. Podle převládajících a doprovodných příznaků určí homeopat léky, které vyřeší ranní nevolnost a zvracení, nadměrnou tvorbu slin, odpor k jídlu, přecitlivělost na pachy, závratě i značnou psychickou labilitu. Léky užívá těhotná pravidelně, po celou dobu výskytu obtíží.
Těhotná žena často trpí zácpou, vyvolávající tlak na úrovni močového měchýře s následným častým nucením na močení, pocitem pálení mezi močením a rovněž pocitem odkapávání moči po vymočení. Nepříjemné mohou být i bolesti před, během a po močení.
Žaludeční potíže bývají způsobeny stlačením žaludku. Pokud žaludeční šťáva proniká zpět do jícnu, způsobuje nepříjemné překyselení a pálení.
Bolesti břicha, bolesti v pánvi a bolestivě vnímané pohyby plodu homeopatika zmírní. Během těhotenství se žena mění hormonálně a v důsledku toho i psychicky. Homeopaticky lze ovlivnit nejen špatně snášené nebo nechtěné těhotenství, ale také strach, že těhotenství nedopadne dobře a obavy před porodem.
V našich podmínkách není zvykem užívat homeopatické léky k usnadnění porodu na porodním sále, zejména při silných a nepravidelných porodních bolestech s křečemi hrdla dělohy. Většinou ženy od 8. měsíce těhotenství stimulují homeopaticky funkci cév a svalů pánevního dna.
Po porodu je možno ovlivnit únavu, způsobenou velkou ztrátou organických tekutin (plodová voda, krev) a tlumit bolesti provázející nástřih hráze. Depresivní ladění žen po porodu lze rovněž zmírnit.
Nejčastěji však používají těhotné ženy homeopatické léky k prevenci a terapii virových infektů. Nahrazují jimi chemické léky pro oprávněné obavy z jejich nežádoucích účinků na vývoj plodu, zejména v prvních 3 měsících těhotenství.
Kojení s sebou často přináší problémy způsobené malým množstvím mateřského mléka nebo jeho kvalitou. Homeopatika zvýší tvorbu mateřského mléka, ale dokáží jeho sekreci i zastavit (u dlouho kojících matek). Při vzniku zánětlivého zduření prsu a trhlinek na prsních dvorcích je účinnější léčba homeopatická než terapie klasická.
Možná spočívá moderní a odpovědný přístup k těhotenství v pravidelných návštěvách nejen těhotenské poradny, ale i homeopatické ordinace. Lékař homeopat Vás připraví na těhotenství a následný porod psychicky a fyzicky, ale dokáže Vás zároveň chránit preventivně i léčebně.