Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Hepatitidu C způsobuje vir, který se množí v jaterních buňkách. V těle, které se viru brání, se tak vytvoří zánět. Pokud se neléčí, může dojít k trvalému zjizvení jater, v horších případech dokonce k jaterní cirhóze nebo rakovině. Hepatitida C je tak vůbec nejčastějším důvodem pro transplantaci jater.
O nákaze lidé často nevědí
Napadená játra o sobě u celé řady lidí nedají vědět i několik let. Onemocnění tak může velmi dlouho probíhat bez jakýchkoliv příznaků a lékaři jej často objeví náhodně během zcela jiných vyšetření. Testu na žloutenku typu C obvykle předcházejí špatné výsledky jaterních testů, které napoví, že s orgánem není vše v pořádku.
V této chvíli už však bývá pozdě. Léčba je totiž v počátcích onemocnění zpravidla jednodušší a úspěšnější. Až v 80 % případů ale hepatitida C přechází do chronické fáze.
Některé příznaky mohou napovědět
V počátcích onemocnění se však u některých lidí mohou objevit více čí méně závažné příznaky, mezi které patří:
- Zvýšená únava
- Přechodná ztráta chuti k jídlu
- Bolesti svalů a kloubů
- Poruchy soustředění
- Napětí v pravém podžebří
- Trávící obtíže a/nebo zvracení
- Svědění kůže
- Zežloutnutí pokožky a očního bělma
- Tmavá moč
- Horečka
Patříte do rizikové skupiny? Otestujte se na www.hepatest.cz