Pro všechny, kteří se bojí jít na kolonoskopii, mají lékaři dobrou zprávu. Mohou místo klasické absolvovat její virtuální variantu, která je pro snesitelnější a při použití CO2 i bezbolestná.
„Virtuální 3D kolonoskopie nabízí zobrazení tlustého střeva za pomoci CT, které je podobné endoskopickému obrazu. Používáme ji v případech, kdy optickou kolonoskopii nemůžeme pacientovi provést, nebo to nejde udělat úplně – tedy v případě zúžení střeva, srůstů, značně dlouhého střeva a podobných komplikací. Vyšetření je určené k detekci polypů a karcinomu tlustého střeva,“ řekl přednosta radiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno MUDr. Vlastimil Válek.
I v případě této varianty je ale nezbytné, aby pacient před vyšetřením držel dietu a zcela vyprázdnil střevo. To lékaři před vyšetřením pomocí speciální pumpy nafouknout vzduchem nebo oxidem uhličitým – ten se v organismu vstřebá a podle lékařů je jeho aplikace do střev nebolestivá. Pacienti si za jeho použití ale musí připlatit. Radiologická klinika FN Brno k rozšíření tlustého střeva využívá CO2 jako druhá v republice.
Výsledky vyšetření vyhodnocuje automaticky přístroj, ale pak je nezávisle na sobě posoudí i další dva lékaři – jde o metodu „druhého čtení“. „Při virtuální kolonoskopii nevidíme jen samotné střevo, ale i okolní orgány v dutině břišní, můžeme tedy odhalit například nádory slinivky či žaludku. Naopak její hlavní nevýhodou je to, že během nelze odebrat vzorek na histologické vyšetření nebo případný polyp odstranit. Nevýhodou je i to, že neodhalíme varovné zabarvení sliznic a pacient je při něm vystaven radiaci, i když ta je u moderních přístrojů velmi nízká.“ vysvětluje lékař a dodává: „Bonusem je naopak to, že vyšetření trvá daleko kratší dobu, neinvazivní a nemusíme se bát případného poranění střeva.“
Přidat nový komentář