Pocení je zcela přirozený proces, pro organismus životně důležitý. Tělo zdravého člověka vyprodukuje přibližně půl litru potu za den, který obsahuje 99 % vody, zbytek tvoří odpadní látky.
Nadměrné pocení může znamenat i nemoc
Pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku. Tento problém je nejen tělesně obtěžující, ale často dotyčného společensky hendikepuje, ať už se jedná o podání upocené ruky, obavy z mokrých kruhů na košili nebo rizika zápachu. V případě, že se lidé potí celkově, může se jednat o příznak onemocnění a dotyčný by měl podstoupit zdravotní vyšetření. Nadměrné pocení celého těla může značit například chorobu štítné žlázy, cukrovku nebo chronickou infekci. Zvláště noční pocení, které vyžaduje výměnu ložního prádla, bývá varovným příznakem nádorového onemocnění. Nadměrné pocení může být dáno také vrozenou dispozicí a bývá častější u obézních jedinců. V některých případech stojí za celkovým pocením užívané léky nebo alkohol.
Co funguje proti pocení
Ještě, než přistoupíte k medicínskému řešení lze vyzkoušet pár triků, které vycházejí ze zdravého životního stylu a správných hygienických návyků. Jako první se doporučuje očista organismu ve smyslu omezení kouření, alkoholu, konzumace glutamátů, kofeinu, polotovarů a kořeněných jídel. Kromě stravovacích návyků je také vhodné zkusit změnu kosmetiky a místo chemických produktů zkusit přírodní alternativy. Pro zjištění funkčnosti je nutné vytrvat alespoň několik týdnů.
Namísto upnutého oblečení volte volné kousky z přírodních a jemných tkanin. Skvělou volbou je konkrétně bambusové, lněné nebo bio bavlněné oblečení.
Na zmírnění pocení se doporučuje šalvěj, kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná. Bylinky lze užívat jak ve formě čajů, tak případně ve formě tinktury.
Deodoranty a antiperspiranty
V případě nadměrného pocení v axilách bez patologické příčiny je nejsnazší použití antiperspirantů v kombinaci s deodoranty. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují působení bakterií a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu vznikajícího rozkladem potu.
- Antiperspiranty omezují tvorbu potu potními žlázami. Většina antiperspirantů obsahuje soli hliníku, které fungují na principu mechanického uzavření potních žláz. Tím je velmi významně omezena produkce potu v ošetřené oblasti. Preparáty je nutno zpočátku nanášet opakovaně během 5-7 dnů, dále pak jen, pokud se pocení obnoví. Nevýhodou je časté podráždění pokožky, která bývá zarudlá, svědivá až pálivá, což v některých případech použití limituje.
Při nadměrném pocení lze použít deodorant Driclor Solution roll-on, který lze aplikovat nejen na podpaží, ale i na plosky rukou i nohou. Jeho účinek se dostavuje již do týdnem, kdy pomáhá snížit nadměrné pocení až o 50 %.
Přírodní deodoranty - jsou doporučovány obzvlášť u žen v klimakteriu, kdy není vhodné používat deodoranty s obsahem hliníkových solí.
Lékař vám jako další způsob léčby může nabídnout léky zvané anticholinergika. Ty blokují tvorbu potu a v některých případech mohou být velmi užitečné. Bohužel s jejich používáním se často pojí spousta nežádoucích účinků, a proto je lepší zvolit jinou metodu.
Neřešené problémy s nadměrným pocením jsou často frustrující a především zbytečné, současná medicína totiž přináší velmi efektivní řešení tohoto problému.
Moderní metody v odstranění pocení
Aplikace botolutoxinu
Velmi dobrou, dlouhodobou a spolehlivou alternativou proti antiperspirantům je aplikace botolutoxinu. Ten zabrání přenosu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy. Aplikace se provádí pomocí tenkých jehliček v hustotě přibližně jeden vpich na 1 cm². Používá se do oblasti podpaží, dlaní nebo plosek chodidel. Zákrok probíhá ambulantně, citlivost se zmírní nanesením anestetického krému 30 minut před zákrokem. Účinek nastupuje pozvolna, projeví se za dva až deset dnů, následně přetrvává cca 6 - 12 měsíců. Při pobytu v horkém prostředí, v létě nebo při intenzivním sportování může být účinek kratší. Po skončení efektu je nutno pro další účinek celý zákrok opakovat.
Kontraindikacemi aplikace botulotoxinu jsou těhotenství, kojení, nervovo-svalové onemocnění myasthenia gravis, poruchy krevní srážlivosti, zánět v aplikované oblasti, užívání antibiotik, případně léků na srdeční arytmii. Aplikaci musí předcházet porada s lékařem.
Iontoforéza
Používá se ke zmírnění či vymizení pocení v oblasti dlani a plosek nohou, kdy se pomocí slabého elektrického proudu vyřadí z činnosti potní žlázy. Účinek je dočasný a v průběhu času je potřeba ošetření opakovat. Iontoforéza je vědecká, lékařsky ověřená metoda odstranění pocení na rukou, v podpaží a nohou. Je založena na pronikání velmi malého (řádově tisíciny ampéru) množství elektrického proudu a působení částic vody na potem zužovaná místa na těle. Pacient ponoří končetiny do obyčejné vody z kohoutku, do které je elektrodami zaveden slabý elektrický proud ze speciálního přístroje napájeného z klasických tužkových baterií. V případě podpaží a dalších částí těla jsou k aplikaci určeny speciální elektrody.
Maximální doba, za kterou se účinky iontoforézy projeví, se pohybuje okolo 3. týdnů. Běžně však lze dosáhnout zastavení pocení již po 1 týdnu používání přístroje na iontoforézu. V počátcích léčby (přístroj nebyl ještě nikdy používán), se přístroj používá pravidelně dle návodu. Po jednom až třech týdnech pocení skokově ustoupí a účinky přetrvávají podle typu pacienta až několik měsíců. Poté nastává udržovací fáze, kdy se již iontoforéza aplikuje pouze jednou za čas, v případě že se pocení začne vracet.
Přístroj na iontoforézu nesmí používat těhotné ženy, kardiaci, lidé s kardiostimulátorem a lidé, kteří mají kovové ortopedické implantáty v blízkosti léčené oblasti.
Laserová terapie
V podpaží se k odstranění nadměrného pocení využívá i laserového paprsku. Tenkým vpichem se podkoží znecitliví anestetickým roztokem, poté se stejným vpichem zavede laserové vlákno o síle 1 mm. Postupně v podpaží dojde k prohřátí oblasti na teplotu kol 50 st.C. Takto vysokou teplotou dojde k fibrotizaci (vazivové přeměně) potních žláz a jejich následnému zániku. Zákrok trvá kol 20 minut. Oblast je následně třeba intenzivně zachladit, aby nedošlo ke zbytečnému prohřátí okolních struktur.
Několik dní může být v ošetřené oblasti zvýšená citlivost či mírný pocit pálení. Tyto nežádoucí účinky lze zmírnit chladivými obklady a kompresí 1-2 dny po zákroku. Po dohodě s lékařem je možno první dny užívat doporučené léky tlumící tyto obtíže. Prvních 7 dní je zapotřebí se vyhnout sportování a těžké fyzické námaze. Návrat k běžným aktivitám trvá 2-3 dny.
Chirurgické odstranění pocení
Hrudní sympatektomie
Toraskopický miniinvazivní zákrok se provádí v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž jsou zavedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Ranky na kůži jsou zhruba půlcentimetrové. Pomocí nástrojů přerušíme v hrudníku vegetativní nervový provazec, který vysílá signály, jež mohou mít za následek právě zmíněné potíže, jakými je zvýšená potivost. Metoda má skutečně vysokou účinnost, efekt je okamžitý a trvalý. Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné peroperační a pooperační komplikace jsou vzácné.
Chirurgické odstranění potních žláz
Zákrok spočívá v odstranění potních žláz, které se vyříznou z podkožní tkáně. I když tato metoda je velmi úspěšná pojí se s ní také spousta negativ. Nejenže ošetření vyžaduje určitou rekonvalescenci, ale také mohou vzniknout nežádoucí komplikace spočívající v omezení hybnosti u místa operace nebo vtažení jizvy.
Lékárna.cz pro vás připravila speciální nabídku, ve které najdete klasické i přírodní antiperspiranty a deodoranty, osvěžující termální vody, ale i iontoforézu pro ty, kteří trpí nadměrným pocením. Pokud potřebujete poradit s výběrem, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz.