Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
V České republice žije 940 tisíc diabetiků 2. typu. Z výsledků nejnovější studie CAPTURE vyplývá, že přes 40 % z nich má vysoké riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, nebo jimi již trpí. Přesto pouze každý 6. diabetik 2. typu užívá léčbu, která tato rizika snižuje. Jejímu širšímu zavedení v České republice přitom brání mimo jiné omezení úhrady ze strany pojišťoven.
Na nemoci srdce a cév by mohlo umírat méně diabetiků
Na srdečně-cévní onemocnění zemřelo v loňském roce 43 % diabetiků, toto číslo by ale mohlo být ještě nižší.
„Moderní antidiabetická léčba by mohla tento stav zlepšit. Vedle lepší kontroly glykémie má další pozitivní účinky jako ochranu srdce, cév nebo ledvin, což příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav pacientů. V případě GLP-1 agonistů se navíc často významně snižuje hmotnost,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM. Svou pozitivní roli hraje i moderní léčba u dalších diagnóz, jako jsou vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak nebo srdeční selhání.
Nové možnosti léčby
V posledním desetiletí došlo k významnému pokroku v léčbě diabetu 2. typu a k dispozici jsou tak nové možnosti jak předcházet poškození srdce, cév a ledvin diabetem, a to jak ve formě tablet, tak injekční.
Dle vývoje nemoci mohou lékaři využít zmíněné GLP-1 agonisty. Podle České diabetologické společnosti, která čerpá z mezinárodních doporučení, je vhodné tyto léky nasadit jako první injekční léčbu.
„V České republice bohužel není léčba GLP-1 agonisty hrazena všem pacientům. Riziko srdečně-cévních onemocnění je přitom vyšší prakticky u všech diabetiků 2. typu. Cílem České diabetologické společnosti je toto změnit. Do té doby je ale nutné zdůrazňovat pacientům potřebu zapojit se do úhrady za léčbu s tím, že část vynaložených nákladů jim bude uhrazena díky ochrannému limitu pojišťoven,“ říká MUDr. Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.