Mochna je známá jako léčivka působící hlavně na hladké svalstvo a uvolňující jeho bolestivé stahy.
(Potentilla anserina L.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Užívaná část
|
Nať (Herba anserinae) |
|
Ojediněle kořen (Radix anserinae) |
Sběr a sušení
Nať sbíráme v době květu, což připadá na období května až června. Sušíme ve stínu; pokud použijeme umělé sušení, teplota nemá překročit 40 st. C. Pokud se rozhodneme sbírat kořen, děláme to na podzim, během září a října.
Jak vypadá
Vytrvalá rostlina, která se považuje za plevel. Jde o nízkou bylinu, vytváří lodyhy, které snadno zakořeňují. Listy jsou lichozpeřené, hrubě pilovité, charakteristické svou barvou – na líci zelenou, ale na rubu šedavou. Květy vyrůstají na stopkách, mají 5 žlutých okvětních lístků. Kvete v květnu a červnu.
Kde se rostlina vyskytuje
Mochnu najdeme u cest, na březích rybníků a řek, v parcích, je plevelnou a velmi rozšířenou rostlinou.
Co mochna kořenobsahuje
Pro mochnu jsou charakteristické třísloviny, flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny (včetně kyseliny askorbové) a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Mochna byla tradiční prostředek při onemocněních trávicí trubice - při průjmech, při krváceních, při zánětech, při bolestech. Používala se také proti choleře.
Dnes: Nať mochny lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Mochna je známá jako léčivka působící hlavně na hladké svalstvo a uvolňující jeho bolestivé stahy. Na sliznici trávicích orgánů působí protizánětlivě. Uplatní se k tlumení průjmů, zvláště pokud je doprovázejí křeče, k mírnění bolestivých stahů v gynekologické oblasti – zvláště menstruace, ale vzhledem k tomu, že účinek nastupuje pomaleji, je dobré užívat mochnu již pár dní předem. Při normálním napětí svalstva střev a dělohy se účinek neuplatní, proto lze říct, že tonus těchto orgánů normalizuje. Na svalstvo močových cest nepůsobí.
Droga podporuje vylučování žaludečních šťáv a zlepšuje trávení.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětlivých a bolestivých stavech sliznice v dutině ústní.
Na co si dát pozor
Vařením drogy se nápoje stávají aromaticky nepříjemné.
Foto: http://botanika.wendys.cz/
Přidat nový komentář