Krevní transfúze je převedení krve, nebo častěji jejích součástí nemocnému, který tuto léčbu potřebuje, do jeho vlastního krevního oběhu.
Dobrý den, již delší dobu mám křeče v dolních končetinách. Křeče prstů. Zvláště v noci a ráno.
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 14022x )
Skoro rok trvalo, než lékaři zjistili, proč má třicetiletý Jiří Klega z Ostravy křeče v nohou, končetiny ho ve dne v noci „divně“ bolí, částečně mu ochrnula tvář a je unavenější a unavenější. Že jeho nervový systém napadl extra toxický virus Human H podtyp 6, který se vyskytuje v některých oblastech amerického kontinentu a naši doktoři ho většinou znají jenom ze skript, a proto ho běžně netestují, definitivně potvrdily až testy ve specializované laboratoři v Ústí nad Labem.
Je možné, že si Jiří Klega „potvůrku“ přivezl ze zahraničí, je totiž horolezec, rád a často cestuje. Kdyby virus včas odborníci neobjevili, je možné, že do roka by doposud zdravý muž byl na vozíku a jeho zdraví bylo vážně podlomeno s bídnými vyhlídkami na vyléčení.
„Existovaly dvě varianty léčby: příšerně drahé léky s možnými vedlejšími účinky, nebo levnější plazmaferéza, která tolik nezatěžuje organismus,“ řekl muž. Po domluvě s neurologem se rozhodl pro druhou variantu. V krevním centru ostravské fakultní nemocnice proto už čtyřikrát podstoupil kúru, při níž mu pomocí separátoru krevních částic čistí krevní plazmu. Ta kromě vody obsahuje celou řadu bílkovin, cukrů, tuků a minerálů, podílí se na látkové výměně a transportu živin v těle.
„Zdá se mi, že nemoc ustupuje, ale asi ještě dlouho budu muset rehabilitovat. Pokaždé dostávám okolo čtyř litrů plazmy od dárce. Pokud to bude možné, chtěl bych to vrátit jinému pacientovi, chodit pak na odběry a darovat krev,“ plánuje pacient.
Každoročně o prázdninách hlásí krevní centra nedostatek krve. Nejen proto, že v nemocnicích přibývá úrazů a dalších akutních případů, kdy je nutná transfuze krve, ale právě kvůli léčbě pacientů s podobnými problémy, jako má Jiří Klega.
V tom ostravském krevním centru funguje pracoviště pro léčbu hemofiliků, to znamená pro pacienty s vrozenými krvácivými stavy, a oddělení léčebných hemaferéz – tedy metody léčby, kdy se prostřednictvím speciálních přístrojů odstraňují z těla látky, které jsou škodlivé. Ty se pak buď nahrazují plazmou zdravých dárců, nebo jinými roztoky. Podle primářky ostravského krevního centra Zuzany Čermákové se tak léčí pacienti s neurologickými diagnózami, po virových infektech, s autoimunitními chorobami, pomoc tu najdou i lidé s některými onkologickými onemocněními. „U některých nádorových chorob vzrůstá hustota krve, my v rámci těchto procedur odstraníme nadbytečnou bílkovinu a zjednodušeně řečeno ji zředíme,“ vysvětlila primářka. Dodala, že stejná metoda může i zachránit život lidem s akutním zánětem slinivky břišní, těm, kteří mají v krvi vysokou hladinu tuků.
Jste dárci krve? Na Vaši odpověď čekáme v diskusi nebo na mailu [email protected].
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Již dva měsíce mě křečuje lýtko ,začíná to střílet do stehen a hyždí a do toho mravenčení a pálení nohou, mám také hodně kyselo at sním co sním
Přidat nový komentář