Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Situace, ke které došlo začátkem měsíce (9. února) ve francouzském Flamanville je sice nepříjemná, avšak nedošlo zde k žádnému úniku radioaktivního materiálu a reaktor nebyl ovlivněn. Každá událost, ke které dojde na půdě jaderné elektrárny, je brána příslušnými úřady velice vážně.
Je pravdou, že v průběhu ledna začaly evropské laboratoře detekovat na některých svých odběrových místech pozitivní hodnoty aktivity radioaktivního jódu I-131 v ovzduší. První informace o zvýšených hodnotách přišla z Norska a postupně byla hlášena detekce I-131 i v dalších zemí Evropy, včetně České republiky.
Podle SÚJB se jedná o velmi nízké hodnoty detekovatelné jen díky spojení velkoobjemových odběrových zařízení s dlouhou dobou odběru (zhruba 1 týden) a citlivé detekční techniky s detektory o vysoké účinnosti a dlouhé doby měření.
„Jedná se o velmi malá množství svědčící o velmi dobré schopnosti detekovat nebezpečí, což lze určitě považovat za velmi dobrou zprávu. Naměřená množství radioaktivního jódu v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ ujistil znovu ministr Miloslav Ludvík.
Zdroj: mzcr.cz