Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Ebola je závažné infekční onemocnění, které více než v polovině případů končí smrtí nemocného, které se přenáší se přímým kontaktem s krví nebo s jinými tělesnými tekutinami (například moč, sliny) od osoby nemocné Ebolou živé či zemřelé. Onemocnění se přenáší i pohlavním stykem s osobou, která onemocnění prodělala a to i několik týdnů po vyléčení. Nakazit se původcem Eboly lze i kontaktem s volně žijícími zvířaty (opice, netopýři, antilopy). Onemocnění se nepřenáší vzduchem.
Doba od nákazy do propuknutí příznaků je 2-21 dní.
Jaké je riziko nákazy virem Ebola a jak se mu vyhnout při cestě do rizikové oblasti
Hlavní hygienik Vladimír Valenta upozornil, že základem prevence je dodržování zásad osobní hygieny. Při cestě do oblastí zasažených epidemií eboly je ale důležitá také opatrnost. "Vyhýbat se kontaktu s osobami podezřelými z nákazy, neúčastnit se pohřbů, které bývají v této oblasti častým zdrojem přenášení, vyvarovat se konzumace tzv. masa z buše, vyhýbat se oblastem, kde se mohou nakazit například od zvířat," shrnul Vladimír Valenta. Dodal, že ebolu přenášejí například netopýři či kaloni.
Co dělat po návratu z rizikové oblastiPokud se objeví při návratu nebo po cestě z rizikové oblasti do 3 týdnů příznaky jako je horečka, nevysvětlitelná únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, bolesti v krku, dále průjem, zvracení a následně krvácení, je třeba vyloučit podezření, že by se o dané onemocnění mohlo jednat.
V případě, že jste na palubě letadla, ohlaste toto neprodleně personálu letadla.
V případě, že jste na letišti, neopouštějte prostor letiště a vyhledejte stálou zdravotnickou službu na letišti.
V případě, že jste již v místě bydliště, kontaktujte ihned svého ošetřujícího lékaře, popřípadě lékařskou pohotovostní službu a sdělte potřebné informace včetně údajů o pobytu v oblasti západní Afriky či o pobytu v jakýchkoliv nákazou zasažených státech.
Ačkoli je součástí opatření způsob, jak nalézt lidi s příznaky eboly, za klíčovou považuje ministerstvo prevenci. Připravilo proto informační letáky, které personál i cestující na mezinárodních letištích a nejdůležitějších železničních stanicích informují, jak se v rizikových oblastech nákaze vyhnout a jak rozpoznat příznaky. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček však současně ubezpečil: "Riziko závažné epidemie onemocnění ebola je pro občany České republiky minimální."
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Přečtěte si také
Cestujte bez zdravotních problémů
Roztoči čekají v posteli i v autobuse
Zapomeňte na chlazené nápoje, dejte si vlažnou minerálku