Houkání sanitky místo nazdobeného auta pro nevěstu. To byl důsledek toho, že paní Květa dlouho nepřiznávala své potíže s nadměrným pocením. Její potíže trvaly asi tři roky a začaly spolu s menopauzou. „Byla jsem připravená, že mi v přechodu nebude dvakrát dobře, ale to, že se mohu začít takhle potit, jsem nevěděla,“ vzpomíná na pokažený svatební den.
Většinou proti pocení bojujeme, obtěžuje nás, působí potíže. Ale to, co, jak a proč se při něm v těle děje, je fascinující.
- Pocení slouží k udržení stálé tělesné teploty, ale i udržení vlastností kůže.
- Ideální teplota zevního prostředí pro svlečeného člověka v klidových podmínkách je 28 °C,
pro lehce pracujícího 25 °C, pro delší zatížení vytrvalostního charakteru 15 °C. - Na celém povrchu těla jsou asi 2–3 miliony potních žláz - s výjimkou rtů, očních víček a některých částí pohlavního ústrojí. Velké potní žlázy, označované také jako pachové,produkují hustší, zakalenou tekutinu. Najdete je v podpaží, tříslech, na bradavkách, kolem genitálu a konečníku. Malé potní žlázy produkují čirý pot bez zápachu, k charakteristickému pachu dochází až při jeho rozkladu vlivem bakterií.
- Denně mohou potní žlázy vyprodukovat 10–12 litrů potu. Mužské potní žlázy jsou aktivnější – za hodinu vyprodukují v průměru až 250 ml potu, ženské jen asi 180 ml. Ženy mají i méně potních žláz než muži, potí se tedy celkově méně. Funkce potních žláz slábne věkem.
- Ztráty vody v horkém prostředí mohou být 1-5 litrů za hodinu.
- Při pocení dochází také ke ztrátám iontů, především sodíku, hořčíku a draslíku – složení potu je ale individuální.
- Pokud se zapotíme z důvodu emočního, má pot zcela jiné složení. Protože obsahuje více látek, pak je při rozkladu jeho pach mnohem výraznější. Pach potu ovlivňují i aromatické potraviny.
- Pocení může být i příznakem některé choroby.
- Nadměrné pocení, které není důsledkem zvýšené fyzické námahy anebo silného emocionálního stresu, se jmenuje hyperhidróza - projevuje se zejména na dlaních a v podpaží.
RADY A TIPY NAŠICH ČTENÁŘŮ, JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ, ZVEŘEJŇUJEME V TÉTO RUBRICE.
Přidat nový komentář