Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Většina studií i klinická praxe potvrzují, že asi u 70 % migreniček v graviditě se migréna zlepší, zvláště během druhého a třetího trimestru. Děje se tak zejména důsledkem stabilních hladin estrogenu během tohoto období. Během gravidity ale dochází k dalším změnám v celém organizmu, které mohou ke zlepšení přispět, jako je například zvýšená hladina endorfinů nebo změněná glukózová tolerance.
Čtěte také: Preeklampsie ohrožuje matku i plod
Migréna nebo bolest hlavy
Migréna jsou silné záchvatovité bolesti hlavy, které se objevují v určitých intervalech. Záchvat migrény se většinou hlásí ke slovu ráno. Má charakter tepající nebo bušící bolesti uvnitř hlavy, která trvá 6 - 48 hodin! Navíc je často doprovázena dalšími příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost až zvracení, přecitlivělost na hluk a světlo, mžitky před očima, poruchy vidění a pocity hluchoty.
Příčiny vzniku migrény nejsou dodnes přesně vysvětleny. S největší pravděpodobností může za bolest hlavy genetika. Většina migreniků má zkušenosti, že touto nemocí v rodině už někdo trpěl. Dalšími příčinami může být příliš málo, nebo naopak příliš mnoho spánku, stres, špatné stravování a psychické potíže v důsledku problémů v rodině nebo v práci.
Migréna v těhotenství
Projevy migrény v těhotenství nejsou stejné, záleží opravdu na každé mamince zvlášť, jak se její tělo s bolestí vyrovná. Pro všechny naštěstí platí, že není třeba obávat se o miminko.
Migréna bývá krutější v prvních týdnech těhotenství. Po třech měsících většina těhotných žen pozoruje zlepšení. U zbytku nastávajících maminek zůstává migréna nezměněna nebo se bohužel i zhorší. Některé pak postihne záchvat hned za několik hodin po porodu kvůli zvýšenému stresu. Po narození dítěte pak mohou záchvaty vznikat z přerušovaného spánku anebo stresu.
Čtěte také: Císařský řez na přání?
Léčení migrény v těhotenství
Během celé gravidity je možno užít pouze paracetamol. Co se týče indikace léků, ty vám musí předepsat lékař, ovšem v rámci konzultace s vašim porodníkem. Bez jeho souhlasu si nikdy nic neberte. Účinné a v těhotenství bezpečné bývají léky ze skupiny antidepresiv, které předepíše lékař. Migrénu lze v těhotenství zažehnat hořčíkovými přípravky. Hořčík najdete i v přirozené formě například v mandlích, vlašských ořeších, lískových oříškách, sušených meruňkách, v celozrnném pečivu a ovesných vločkách.
Dále se snažte předcházet situacím, které mohou migrénu nastartovat:
- Jezte málo a často, abyste zabránily poklesu glykemie.
- Dodržujte pitný režim.
- Také náhlé přerušení příjmu kofeinu je silným spouštěčem migrény, proto se u těhotných žen zvyklých pít větší množství kávy nedoporučuje její okamžité vysazení.
- Nezapomeňte na pohyb na čerstvém vzduchu, v přírodě. Stačí krátká procházka každý den.
- Vyhýbejte se stresovým situacím.
- Hodně odpočívejte a nepřetěžujte svůj organizmus.
Mezi aktivní nefarmakologické metody jak zvládnout či předcházet migréně pak patří relaxace, akupunktura, lehké kondiční cvičení, autogenní trénink, relaxační a protahovací cvičení na uvolnění páteře, plavání, jóga aj. Migréna sama nemá přímý vliv na embryo a plod, má však vliv na kvalitu života těhotné ženy a může negativně ovlivnit její zdravý životní styl potřebný pro zdárný vývoj dítěte.
Homeopatika
NUX VOMICA 9 ch a dále GELSEMIUM SEMPERVIRENS 9 ch.
Zkuste sílu bylinek
Vzhledem k tomu, že většinu léků je v těhotenství kontraindikována, mohou pomoci bylinky.
- Levandule - mírní bolest hlavy už jen tím, že nasáváme její vůni. Pomáhá také potírání spánků levandulovým odvarem.
- Meduňka lékařská - čaj lze popíjet během dne.
- Heřmánek pravý - čaj tiší žaludek, nervové vypětí i bolesti hlavy.
Aromaterapie
Migrénu se můžete pokusit utlumit také pomocí aromaterapie. Zklidňující účinky má např. vonný olej z eukalyptu, levandule, heřmánku, rozmarýnu, růže, máty, meduňky, citronu a citrusového ovoce nebo modřínu. Těmito olejíčky můžete potírat spánky, přidávat je do koupele nebo do aromalampy k utišení bolesti. Ale samozřejmě platí, že si vůni musíte vybrat podle svého.
„Dále je velmi účinné potírat spánky, nebo místa, kde pociťujeme bolest hlavy olejíčky určenými k ošetření při migréně, např.: Migrenol nebo AROMATICA Kosmín Při bolestech hlavy a migréně," doporučuje lékárnice z internetového obchodu Lékárna.cz.