Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Migrénu charakterizují záchvatovité bolesti hlavy, které mohou být doprovázeny dalšími nepříjemnými průvodními projevy, mezi které patří intenzivní pocit nevolnosti i zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk. U malých dětí může být projevem migrény i křečovitá bolest břicha spojená s nechutenstvím, připomínající náhlou příhodu břišní. Charakteristické jsou bolesti hlavy střední až vysoké intenzity, které dítě paralyzují v jeho běžné činnosti, takže je mrzuté, plačtivé, přecitlivělé, odmítá jídlo. Zvláště u menších dětí se úleva dostaví po poměrně masivním zvracení nebo když se dítěti podaří usnout.
Moderní medicína dosud nezná všechny příčiny migrény, mezi nejznámější, označované jako spouštěče, patří:
- stres
- hormonální změny (nalézáme souvislost mezi migrénou a menstruací u dospívajících děvčat)
- změny atmosférického tlaku
- narušení spánkové režimu
- velká fyzická námaha
- nepravidelnost ve stravování
- potravinové spouštěče (čokoláda a kakao, citrusové plody, potraviny s obsahem glutamátu, sířené sušené ovoce, červené víno, zrající sýry, ořechy, rajčata)
Velmi důležité je dítě uložit do tmavé místnosti izolované od hluku a ulevit mu studeným obkladem na čelo. Můžeme v patřičných dávkách podat běžně dostupná analgetika typu paracetamolu nebo ibuprofenu. Tento postup stačí u mírnějšího průběhu záchvatu. U silnějších nasazujeme antimigrenózní léky. Pokud má dítě záchvaty často nebo dlouhotrvající, je třeba navštívit specialistu neurologa, který je odborně vyšetří a zajistí odpovídající léčbu.
Je dobré dítěti vysvětlit, co všechno může migrénu vyvolat. Když bude dodržovat určitá opatření a omezení, může tím vzniku tohoto velmi nepříjemného onemocnění předcházet.
Pomoci mohou také některé bylinky, např. máta peprná nebo zázvor, mohou pomoci zmírnit pocity nevolnosti. Při předcházení vzniku migrény může pomoci aromaterapie, např. masáže spánků levandulovým olejem, homeopatika z rukou zkušeného homeopata. Své místo má rozhodně i psychoterapie, zvláště u úzkostných a stresovaných jedinců.
Důležité je vyloučení rizikových faktorů, zdravý životní styl s pravidelnou stravou, spánkem a dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Výrazně pomáhá omezení přílišného sledování TV a počítačových her.
Předpokládá se určitý vliv dědičnosti. Pokud trpí migrénami některý z rodičů nebo blízkých příbuzných, lze očekávat, že alespoň jeden záchvat migrény v životě může prodělat i jejich dítě.