Jedná se o onemocnění středového nervu ruky (lat. nervus medianus), způsobené jeho stištěním v oblasti zápěstí. Zde se nachází tzv. karpální tunel. což je anatomická struktura, ohraničená zpředu příčným karpálním vazem a ze zadní strany zápěstími kůstkami. Skrze tento tunel prochází celkem devět šlach ohýbačů prstů a palce a spolu s nimi i středový nerv.
Metoda hluboké mozkové stimulace se používá v léčbě pacientů, u nichž už na zmírnění projevů neurodegenerativního onemocnění nestačí standardně užívané léky. „Tam, kde je stereotaktická chirurgická léčba správně předepsána, nastává zlepšení po provedeném výkonu a zahájení stimulace velmi výrazně, jakoby mávnutím kouzelného proutku. Pacienta jeho nemoci nezbavíme, vyléčit ji současná medicína bohužel neumí. Dokážeme ale odstranit invalidizující projevy pokročilého onemocnění a můžeme tak výrazně zlepšit kvalitu jeho života,“ popisuje prof. MUDr. Petr Kaňovský, CSc., přednosta Neurologické kliniky FN Olomouc.
Čtěte také: Neurostimulace pomůže od bolesti, na kterou nic nezabralo
Metodu hluboké mozkové stimulace používají olomoučtí specialisté od roku 2008, v celé České republice fungují pouze tři centra (VFN Praha, FN u sv. Anny v Brně a FN Olomouc), kde jsou pacienti tímto moderním způsobem léčeni. Při dosud používaném stereotaktickém chirurgickém výkonu byl pacientovi nejprve na hlavu pomocí čtyř šroubů ukotvených v lebeční kosti upevněn takzvaný stereotaktický rám z titanu. S jeho pomocí v kombinaci s moderními zobrazovacími metodami a špičkovou navigační technikou dokáže chirurg s přesností na desetiny milimetru umístit do mozku speciální elektrody. Ty jsou potom spojovacími vodiči vedenými pod kůží napojeny na stimulátor vložený chirurgicky do podkožní kapsy pod klíční kostí. Celé zařízení funguje velmi podobně jako kardiostimulátor.
„Slabé elektrické impulsy stimulují mozková jádra a zmírňují projevy onemocnění, k nimž patří především neovladatelný třes končetin, zpomalené nekoordinované pohyby, svalová ztuhlost a podobně. Operaci pacient podstupuje při vědomí, spolupracují tu neurochirurgové s neurology, podle reakcí nemocného si ověřujeme optimální umístění a maximální funkčnost elektrod,“ konstatuje MUDr. Pavel Otruba, MBA, primář Neurologické kliniky FNOL a vedoucí lékař Neuromodulační laboratoře.
Olomoučtí specialisté metodou hluboké mozkové stimulace pomáhají přibližně dvaceti pacientům ročně. Jedná se o nemocné trpící Parkinsonovou chorobou nebo dystonií, což jsou rovněž onemocnění projevující se poruchami řízení pohybu. „Potlačení nepříjemných projevů nemoci bylo dosud u těchto našich pacientů velmi výrazné, jejich stav se v průměru zlepšil o sedmdesát procent,“ vypočítává primář Otruba.
Olomoučtí odborníci operovali devětapadesátiletého muže trpícího pokročilou Parkinsonovou nemocí. Namísto stereotaktického rámu použili jen šest drobných šroubků zavedených v místním znecitlivění do lebeční kosti. „Pro pacienta je tato metoda šetrnější a přináší mu větší komfort i tím, že operaci i její přípravu zvládneme v kratším čase. Navíc zavedení šroubků a všechna přípravná vyšetření (magnetická rezonance, počítačový tomograf) provádíme už den předem, takže v den operace už je pacient více v klidu,“ říká odb. as. MUDr. David Krahulík, Ph.D., zástupce přednosty pro vědu a výuku Neurochirurgické kliniky FN Olomouc, který tuto operaci s použitím nového přístupu provedl. Olomoučtí lékaři získali na novou metodu certifikát v italském Udine, v ČR ani východní Evropě ji zatím nikdo před nimi nepoužil.
Přidat nový komentář