Kdyby se pořádala soutěž Miss Léčivá rostlina, myslím, že žhavým kandidátem by byl měsíček lékařský. Od jara do podzimu zdobí naše zahrádky žlutooranžovými květy, navozuje pocit tepla a optimismu a navíc má ještě léčivé vlastnosti, kterých lidové léčitelství hojně využívá ...
Kdyby se pořádala soutěž Miss Léčivá rostlina, myslím, že žhavým kandidátem by byl měsíček lékařský. Od jara do podzimu zdobí naše zahrádky žlutooranžovými květy, navozuje pocit tepla a optimismu a navíc má ještě léčivé vlastnosti, kterých lidové léčitelství hojně využívá. Dokáže také povýšit sběratele bylinek na lékárníka, neboť mu umožní přípravu masti ze svých květů a výměnu receptu na měsíčkovou mast se sousedem.
Rostlina je známa už od starověku, u nás se začala objevovat ve 12. století. Jedná se o letničku dosahující délky až půl metru. Květy mohou být temně oranžové, žluté, výjimečně i bílé. Pro farmacii jsou vhodné pouze květy oranžové. Odborně řečeno, preferují se nezplaněné, plnokvěté, sytě oranžové úbory. Drogou je květ, konkrétně obvodové okvětní jazýčky (Flos calendulae), případně celý květ s kalichem. Sbíráme jej od června do srpna, někdy i začátkem září. Nejvhodnějším časem sběru je pěkný slunný den, nejlépe před polednem. Bylinka se suší ve stínu, vhodný je i průvan, protože se snadno zapařuje, a tím se znehodnocuje. Sušením na slunci měsíček vybledne. Správně usušená droga má přibližně barvu čerstvého květu.
Květy měsíčku obsahují cenné léčivé látky, mezi něž patří éterické oleje, hořčina kalandén, organická barviva, kyselina salicylová, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a dokonce i vitamín C.
V lidovém léčitelství se používá zevně i vnitřně. Při vnitřním užívání zlepšuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení, má protikřečové vlastnosti, upravuje menstruaci, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku, zlepšuje krevní oběh a zlepšuje práci srdce při mírném poklesu krevního tlaku. Hojí oční i ušní zánět, lze ji použít i jako kloktadlo dutiny ústní. K těmto účelům se připravuje odvar, doba varu by však neměla překročit 1 až 2 minuty. Při přípravě roztoků pro vnější aplikaci se doporučuje zvýšit koncentraci odvaru 2krát až 3krát.
Léčivé působení měsíčku na hojení různých ran, ekzémů a kožních defektů se přisuzuje působení fytoncidů, rostlinných antibiotik, které zasahují proti bakteriím a plísním. Nejznámějším přípravkem s obsahem měsíčku jeměsíčková mast. Chtě nechtě jsme se dostali k vaření a receptům. Pokud není vaření naším koníčkem, zvolíme raději jednodušší postup: čerstvé květy se nakrájejí nebo nastrouhají do roztaveného vepřového sádla (ze kterého samozřejmě musíme odstranit škvarky) a tavenina se nechá v chladu ztuhnout. V mastech vyráběných ve farmaceutických firmách nenajdete zbytky rostliny, protože masti by neodpovídaly přísným normám. Proto se místo vepřového sádla používají takové masťové základy, do kterých všechny léčivé látky beze zbytku přejdou a odstranění zbytků měsíčku mast nijak neochudí.
Pro labužníky máme i recept hodný Magdaleny Dobromily Rettigové (pochází ovšem od odborníků nejpovolanějších - pánů Janči a Zentrycha): roztav půl kilogramu sádla a do taveniny dej dvě hrsti čerstvého květu měsíčku s kalichem. Nechej ztuhnout a na 2 až 3 dny uschovej do chladničky. Poté znovu roztav a přidej hrst čerstvých květů, nechej ztuhnout, v chladničce odpočinout. Za další 2 až 3 dny ještě jednou zopakuj. Ale taveninu už nenechej stát, nýbrž v jiné nádobce roztav 25 gramů včelího vosku. Roztavené sádlo skrze sítko s gázou proceď a včelí vosk přidej. Do teplé hmoty vraž na vodní lázni 1 tubu červené indulony a 1 tubu heřmánkové masti (Dermazulen) a míchej, dokud se ti všechny složky nespojí. K masti přidej levandulovou silici nebo olej, bude vonět. Když ustydne, dej ji do kelímku, dobře uzavři a uchovej v chladnu. Na dva roky máš dobrou mast.
Přidat nový komentář