Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Měření krevního tlaku

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 36133x )

Krevní tlak se běžně měří při každé návštěvě praktického lékaře. Dnes je možné si tlak změřit také pomocí vhodného tlakoměru doma, případně v lékárně, pobočce zdravotní pojišťovny, v pojišťovně, atd. Co nám však říkají naměřená čísla?

Dobrá rada
shutterstock.com

Tlak krve určují dvě hodnoty. Vyšší je systolická a udává tlak krve v tepnách. Ten vzniká v okamžiku, kdy srdce pumpuje krev do cév. Nižší hodnota je diastolická a udává tlak krve během klidové fáze srdce.

Optimální jsou hodnoty kolem 120 / 80 mm rtuťového sloupce. Při hodnotách pod 100 / 60 u žen a pod 110 / 70 u mužů hovoříme o hypotenzi - nízkém krevním tlaku. Ten je sice nepříjemný, ale není nebezpečný. Pokud bychom si mohli vybrat, tak z lékařského hlediska je nízký tlak výhodnější, i když se člověku s nízkým tlakem občas dělají mžitky před očima, motá se mu hlava, hučí mu v uších a potíže mu dělají i rychlé změny polohy ze sedu do stoje.

Překročí-li tlak hodnotu 140 / 90, mluvíme o vysokém krevním tlaku – hypertenzi. Dosáhne-li hodnoty nad 160 / 90, je již nutné vysoký krevní tlak léčit, jinak by došlo k trvalému poškození především srdce a cév. Příčina zvýšení krevního tlaku nemusí být známa (esenciální hypertenze), v jiných případech se jedná o projev jiné choroby (sekundární hypertenze), např. onemocnění ledvin či nadledvinek.

Zrádnost vysokého krevního tlaku spočívá v tom, že se dlouho nemusí vůbec projevit. Závažné komplikace se dostaví později. Největším nebezpečím je srdeční selhání, urychlení procesu aterosklerózy, cévní mozková příhoda či postižení ledvin. Proto je velmi důležité tlak pravidelně měřit a jeho hodnotu kontrolovat.

Vysoký krevní tlak je léčitelný, hodně můžeme udělat také v prevenci. K té patří dodržování zdravého životního stylu, tedy úprava hmotnosti a odstranění nadváhy, vyloučení kouření,odstranění stresů, omezení soli v jídle, aktivní odpočinek a pohyb.

Ještě víc podrobností o tom, jak měřit krevní tlak najdete i v tomto článku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vlasta

Příčina je jasná,důkladně si prostudujte žalobu na farmaceutické kprporace uvedeným lékařem.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce