Menstruace je součástí života každé ženy. Ještě donedávna byly velkou vymožeností menstruační vložky s křidélky, pak přišla revoluce v podobě menstruačního kalíšku. V poslední době se na trh dostaly menstruační kalhotky.
Co jsou menstruační kalhotky?
Menstruační kalhotky se vyrábí pomocí speciální textilie, která se skládá z několika high-tech vrstev. Tyto vrstvy dokážou absorbovat až dvakrát více krve než běžná vložka. Jsou tedy nepropustné, ale zároveň prodyšné a pokožka tak může volně dýchat. Díky moderním technologiím jsou všechny tyto části překvapivě tenké, takže o nich téměř nevíte, na rozdíl od klasické vložky. Tím je zajištěn maximální komfort při jejich nošení. Nespornou výhodou těchto kalhotek je také to, že se dají vyprat a můžete je tedy použít opakovaně.
Jak se používají menstruační kalhotky?
Narozdíl od tamponů a vložek je použití menstruačních kalhotek opravdu jednoduché a pohodlné – používají se prostě jako klasické kalhotky. Podle potřeby a síly menstruace vám mohou vydržet 8–12 hodin. Když jste na cestách, je určitě dobré s sebou mít víc kusů, abyste v případě potřeby pouze vyměnila použité za čisté. Kalhotky pak jen vyperete a můžete používat znovu.
Kalhotky by se měly nejprve vyzkoušet spíš doma a ve slabších dnech menstruace. Teprve pokud k nim žena získá důvěru a „sžije se s nimi“, může je začít používat i více nebo výhradně.
Pro koho jsou vhodné
Díky menstruačním kalhotkám se můžete cítit jako v běžném spodním prádle i během svých dní. Pokud vás trápí nepravidelná perioda menstruace, můžete menstruační kalhotky pohodlně nosit, když se začne blížit její začátek. Kalhotky jsou určitě skvělým tipem pro ženy, které používají látkové vložky, protože oproti nim se neshrnují. Jedná se také o vhodnou pomůcku k menstruačnímu kalíšku. A obecně bychom je doporučili mladým slečnám. Ty především totiž mívají pocity studu třeba při převlékání na hodiny tělocviku a řeší diskrétnost. S kalhotkami není nic vidět a odpadá i častá výměna, která je u vložek nutností.
Jak vybrat menstruační kalhotky?
U konkrétní značky si pečlivě prostudujte tabulku velikostí a vyberte tak, aby byly dostatečně komfortní, ale zároveň nebyly příliš volné. Většina značek dělí menstruační kalhotky do tří kategorií podle absorpčních schopností:
- pro slabou a střední menstruaci
- pro silnou menstruaci
- pro extra silnou menstruaci
Kolik kusů budete potřebovat, záleží především na síle vaší menstruace a na tom, zda chcete používat i jiné pomůcky, např. menstruační kalíšek. Alespoň pro začátek je vhodné pořídit si menstruační kalhotky jen jedny, pečlivě vybrat které a vyzkoušet je. Pro další běžné používání pak stačí dvoje až troje. To sice znamená vyšší investici při ceně asi od sedmi set korun za jedny, ale ve srovnání s jednorázovými pomůckami se peníze brzy vrátí. Dnes je trh s menstruačními kalhotkami poměrně široký, můžete si tedy vybírat i z různých střihů a barev.
Jak o menstruační kalhotky pečovat?
- Použité kalhotky stačí jednoduše vypláchnout proudem tekoucí vlažné vody, omýt lanolinovým mýdlem.
- Pak je můžete v klidu přidat k ostatnímu prádlu do pračky. Nebo je nechte uschnout a vyperte až s pozdější várkou prádla.
- Čemu byste se ale měly vyhnout je zbytečné drhnutí a ždímání a také běžné prací prostředky. Ideální je kalhotky prát v sáčku na jemné prádlo a v šetrném pracím přípravku.
- Pokud se rozhodnete pro ruční údržbu, nejlépe vám poslouží už zmíněné lanonilové mýdlo.
- A když už jsme u toho praní, ještě jedna důležitá věc, před prvním nošením je nutné kalhotky vyprat, aby se aktivovala savá vrstva.
Mohou se menstruační kalhotky nosit na noc?
Ano, ideálně však používejte přímo noční model se silnější savou vrstvou, která je vedena v pruhu po celé zadní části kalhotek. Nemusíte se tak ničeho obávat – tato malá změna od běžného designu kalhotek vám zaručí bezpečí i vleže.
A co Vy, už jste vyzkoušeli menstruační kalhotky? Napište nám do diskuse.
Přidat nový komentář