Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Proměny ženského organizmu
Ženy v přechodu se často cítí osamělé, protože jejich dospělé děti vyletí z hnízda a už nestojí o tolik maminkovské péče a pozornosti. Pocity osamění ve spojení s hormonálními změnami v organizmu s sebou přinášejí velký nápor na životosprávu. Hormonální změny totiž způsobují objektivní změny chutí, většinou směrem k nezdravému způsobu stravování – méně zeleniny, více tuku a cukru. Ženy mají typicky příjemné pocity z konzumace jídla, obvykle sladkého. Změny chuťových preferencí (i samotné chuti k jídlu) jsou obdobné jako v těhotenství. Na rozdíl od těhotenství trvajícího necelý rok však přechod a doba po něm často představuje třetinu celkové délky života ženy. V přechodu jsou navíc ženy náchylné k experimentování s dietami, většinou ne zrovna tím nejšťastnějším způsobem. V praxi se ukazuje, že snaha o ozdravění stravování často znamená nedostatek důležitých živin ve stravě, zato s převahou sacharidů. V jídelníčku obvykle chybí vejce, mléčné výrobky a maso.
Čtěte také: Pomoc přírody v klimakteriu
Období přechodu bývá doprovázeno i dalšími režimovými změnami, zejména sníženou fyzickou aktivitou podporovanou únavou, bolestmi zad nebo nohou. Nevhodné složení jídelníčku a nedostatek pohybové aktivity podporují takové negativní zdravotní prognózy, jako je zvýšená hladina LDL cholesterolu, nižší hladina HDL cholesterolu, zvýšená hladina triglyceridů (triacylglycerolů), vyšší krevní tlak. Se změnou hormonálních hladin dochází také k nevyhnutelným změnám v rozložení a ukládání tuku v těle – ženská postava se zakulacuje, především v oblasti břicha a pasu (z typu „přesýpací hodiny“ na typ „jablko“), což je jedním z významných rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění.
Čtěte také: Mýty a pravda o ženské menopauze
K dalším nepříjemným příznakům přechodu patří zadržování vody v organizmu a vysychání sliznic, vedoucí mimo jiné k problémům s trávením až zácpě. Trávicím obtížím napomáhá i změna stravování, která mění složení střevní mikroflóry a může snižovat motilitu trávicího ústrojí. Anebo naopak, mohou se vyskytnout projevy zvýšené motility tenkého střeva vedoucí k řidší stolici. Důsledkem pak je i porucha vstřebávání některých živin a dysmikrobie – změny charakteru stolice, bolesti břicha, nadýmání, škroukání. Postupné až plíživé změny spojené s obdobím přechodu s sebou přináší kromě trávicích obtíží zejména zvýšený výskyt srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy.
Ženy sobě
Důvodů, proč by se ženy měly starat nejen o své blízké, ale také o sebe a svoje zdraví, je více než dost. Čím dříve začnou s ozdravováním svého životního stylu, tím lépe – ideálně ještě v době, kdy si příliš rizik neuvědomují, tedy okolo 40. roku věku. Začít však není nikdy pozdě! Ozdravení návyků pomůže eliminovat průvodní projevy přechodu, významně snížit rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění nebo osteoporózy a v konečném důsledku zlepšit kvalitu života i prodloužit jeho délku. To ale vyžaduje analýzu stravování (včetně dalších režimových návyků) a jeho postupnou úpravu ve spolupráci s nutričním terapeutem. Pokud hrozí, že některé konzumované potraviny mohou způsobit zažívací obtíže, konzultace s odborníkem je rozhodně rozumnější než „samopéče“. Praxe navíc jednoznačně ukazuje, že nesprávné uplatnění doporučení ke zdravému stravování může zvýšit riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Rizikový je i fakt, že ženy mají nejvíce informací týkajících se problematiky zdraví v období menopauzy a po ní z internetu, a to v téměř 42 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi ženami ve věku 45–65 let. Pouze v lehce přes 22 % mají ženy nejvíce informací od svého ošetřujícího lékaře.
Čtěte také: Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy
Celková životospráva ženy v přechodu do menopauzy (lépe ještě dříve) by měla být ideálně s absencí kouření a zaměřená na pravidelnou pohybovou aktivitu. Ta je však dle průzkumu realitou jen necelých 28 % žen ve věku 45–65 let. Jídelníček by měl být pestrý, vyvážený, bez zbytečných excesů a reakcí na různé módní vlny, s důrazem na složky, které jsou u žen v tomto období velmi důležité, ale bohužel často opomíjené. Pozitivní je fakt, který vyplývá z průzkumu, že téměř 70 % žen jí pravidelně, a to 4–5x denně a téměř 69 % pravidelně snídá, což patří mezi další důležité zásady správného stravování nejen žen v období přechodu.
Mgr. Tamara Starnovská
Oddělení klinické výživy Thomayerovy nemocnice
Fórum zdravé výživy