Lyžaři, snowboardisté, ale i tenisté nebo hráči squashe. To jsou nejčastější adepti na úraz, při kterém si poškodí meniskus. Jak se toto bolestivé poranění léčí a na jak dlouho vás vyřadí z běžného života, o tom jsme si povídali s ortopedem MUDr. Františkem Pickem.
Poškozené menisky jsou suverénním vítězem na žebříčku úrazů. Pro zajímavost – na druhém místě jsou natržené kolenní vazy a třetí příčku obsadilo vyhozené rameno. Meniskus je sice pevný, leč utrhne se snadno a bohužel často. Hlavně při velké zátěži nejčastěji s rotací kolena při fixované končetině stáním na jedné noze, často v kombinaci s ohnutím kolena, dřepem apod. „Většinou k takovému pohybu dojde při sportu,“ říká MUDr. František Picek, ortoped pražského OPR Centra, který se věnuje artroskopii.
Jak poznám utržený meniskus?
„Podle prudké bolesti, pocitu prasknutí, lupnutí či "vyskočení" kolena. Prostě nic příjemného. Často se stane, že koleno nelze natáhnout. Bolest pocítíte nejčastěji na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny, někdy přeskakuje, je cítit při chůzi lupání v kolenním kloubu.“
Jak se takový úraz léčí?
„Dříve se poškozené menisky celé odstraňovaly. Znamenalo to, že jsme pacienta zbavili specifického pružného „polštáře“, který některé pohyby tlumí a jiné zase podporuje. Když jsou menisky pryč, dostaví se určitě během deseti let příznaky artrózy. Dnes se proto menisky zcela odstraňují jen velmi zřídka. Umožňuje to tzv. arthroskopie, při které ortoped většinou z malého řezu zavede do kolena kameru a na obrazovce prohlédne kloubní dutinu. Druhým otvorem zavede nástroje - vyšetřovací sondu, kleštičky, nůžky, frézku. Za jejich pomoci poraněnou část menisku ošetří nebo odstraní. Při částečném odstranění se funkce menisku výrazněji neporuší. Pokud je meniskus poškozen v dobře prokrvené-vyživené oblasti, pak jej lze přišít. Tato metoda je pro šikovného operatéra jednoduchá a pro pacienta šetrná.“
Za jak dlouho se pak pacient znovu postaví na nohy?
„Po arthtroskopické operaci je doma druhý den, ale lékař mu nařídí klid a pak rehabilitaci. Pokud byl meniskus ošetřen či částečně vyňat, může si pomalu plánovat posilování stehenních a lýtkových svalů a návrat do práce. V případě, že byl meniskus sešit, musí se připravit na delší dovolenou – nejméně měsíc.“
Z jakého důvodu je zapotřebí tak dlouhá doba rekonvalescence?
„Během pohybu kolene oba menisky nezůstávají na místě, ale aktivně se pohybují. Proto je nutné po operaci pohyb kloubu omezit a zabránit zátěži. Toto období trvá 4-6 týdnů a následuje minimálně stejná doba odborné rehabilitace, která zajistí nejen obnovení hybnosti, ale i posílení svalstva a získání potřebné stability.“
Co radíte jako prevenci tohoto nepříjemného úrazu?
„Tento úraz často souvisí s nepřiměřenou zátěží, na kterou není jedinec trénován. Proto radím důkladné rozcvičení. Důležité je také nepřehlížet drobná poranění a pečlivě doléčit každé poranění – byť drobné.“
Komerční sdělení
Přidat nový komentář