Invazivní meningokoková onemocnění patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Ačkoliv jdou možnosti léčby rychle kupředu, stále průměrně každý desátý pacient s tímto onemocněním umírá během prvních 24 – 48 hodin po vzniku příznaků. Téměř každý pátý člověk, který závažné onemocnění přežije, si odnese nějaké trvalé následky, ať již v podobě amputace prstů či celých končetin, nebo ztráty sluchu, poruch učení, mentální retardace a dalších komplikací.
Meningitida je závažné infekční onemocnění, při kterém dochází k zánětu měkkých plen mozkových. Původci onemocnění mohou být bakterie, viry, vzácněji se jedná o parazitární infekci. Nejzávažnější formy meningitid představují bakteriální infekce. Mezi ty mimo jiné patří invazivní meningokokové onemocnění (IMO), které se řadí k nejrychleji probíhajícím onemocněním infekčního původu. První příznaky jsou těžko odlišitelné od běžné virózy. Během několika hodin nastává z plného zdraví závažný klinický stav.
Toto onemocnění se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin (při kašli či kýchání), nebo předměty, které jsou potřísněné sekrety dýchacích cest. Onemocnět může každý. Zvýšenému riziku jsou vystaveni děti a mladí lidé, kteří tráví svůj čas v kolektivu spolužáků, při sportovních aktivitách, na táborech nebo v klubech a na diskotékách. Všude tam se mohou setkat s nosičem invazivního meningokokového onemocnění.
Inkubační doba se pohybuje mezi jedním až osmi dny.
Příznaky meningitidy
- horečka nad 38 °C
- celková nevolnost
- ospalost
- bolest hlavy
- světloplachost
- zvracení
- bolest svalů a kloubů, především pak dolních končetin
- chlad v rukou
- ztuhlá šíje
- vyrážka
U malých dětí pak odmítání jídla, podrážděnost, pláč, rychlé povrchové dýchání, spavost, křeče, vyklenutá fontanela.
Zdaleka ne vždy se vyskytují všechny dohromady. Má-li pacient, zejména dítě, adolescent nebo mladý dospělý jako věkově nejrizikovější skupiny alespoň některé z těchto příznaků, je vhodné udělat svépomocí test. Pokud má dítě horečku a objeví se vyrážka, která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Můžete vyzkoušet volnost pohybu šíje nemocného. Pacient se uloží na rovnou podložku, např. na postel bez polštáře s vystřenými dolními končetinami. Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku. Pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Meningokoková meningitida může postihnout osoby v kterémkoliv věku, nejvíce ohroženy jsou však malé děti a dospívající ve věku 15 – 19 let. Většina případů se objevuje u jinak zcela zdravých lidí.
Rizikové faktory meningitidy
- věk,
- fyzická zátěž,
- jiná nemoc oslabující imunitní systém, např. viróza,
- u adolescentů pobyt v zakouřeném prostoru, nevyspání, konzumace alkoholu apod.
Vyšší riziko nákazy je v chladnějším ročním období, kdy lidé tráví čas blíž k sobě ve větší koncentraci osob v uzavřených prostorách.
Léčba meningitidy
Při jakémkoliv podezření na meningokokovou meningitidu je třeba vyhledat odbornou pomoc. Včasná diagnóza tohoto onemocnění je při léčbě klíčová a mnohdy také může zachránit život. Základem terapie meningokokových onemocnění jsou antibiotika. Nemocný by měl být hospitalizován na jednotce intenzivní péče.
Zdravým osobám, které byly v kontaktu s meningokokovým onemocněním (rodinní příslušníci, partneři, spolužáci atd.), se doporučuje omezení fyzické zátěže a nařizuje se lékařský dohled po dobu 1 týdne.
Jedinou prevenci představuje očkování
Prevenci invazivního meningokokového onemocnění představuje očkování. Vhodné je očkování adolescentů a malých dětí, především před vstupem do nového kolektivu, kde jsou obě věkové skupiny vystaveny zvýšenému riziku infekce. Imunita po očkování proti této nemoci nastupuje za 1-2 týdny po aplikaci vakcíny.
Nespecifická prevence zahrnuje i hygienu rukou a prevencí je i nesdílet sklenice/nápoje. Blízkým kontaktům nakažených osob je podána antibiotická chemoprofylaxe.