Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Invazivní pneumokoková onemocnění
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí pneumonii, tedy zápal plic, nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha, tedy otitidu u dětí. Inkubační doba, tedy čas mezi vniknutím bakterie do těla a objevením se prvních příznaků, pneumokokového onemocnění je 1-3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, to znamená, že se přenáší zejména těsným kontaktem, při kýchání, kašlání. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče.
Právě pneumokok je nejnebezpečnějším původcem meningitid u malých dětí. Až čtvrtina pacientů, u nichž byla zahájena včasná léčba, se potýká s trvalými následky v podobě hluchoty, vážného poškození mozku nebo ochrnutí.
Čtyřletá Anička onemocněla pneumokokovou meningitidou před lety. Setkání s touto chorobou přibližuje maminka Aničky, paní Bartoníčková: „Závažné onemocnění se zpočátku projevovalo silným zvracením a bolestí hlavy. Postupovalo velmi rychle a během pár hodin přestala Anička zcela reagovat. V nemocnici jsme pak slyšeli děsivou a pro nás do té doby neznámou diagnózu – pneumokoková meningitida.“ Nakonec vše dopadlo dobře a malá Anna svůj životní boj vyhrála. Paní Bartoníčková k tomu dodává: „Anička je bez trvalých následků, přesto však tato zkušenost otřásla celou naší rodinou. Na ten pocit bezmoci nikdy nezapomenu.“
Konfederace organizací pro meningitidy (CoMo) již po čtvrté vyhlašuje 24. duben dnem, který celému světu nejen připomíná rizika spojená s meningokokovými onemocněními, ale zároveň vyjadřuje solidaritu a zájem o pacienty, které toto vážné onemocnění potkalo. Po celém světě jsou tak organizovány nejrůznější konference a edukativní projekty, které širokou veřejnost informuje o současných možnostech prevence a ochrany.