Medvědice je nízký, stále zelený keřík, který je v mnohém podobný brusince.
(Arctostaphylos uva-ursi (L.) Sprengel)
Příprava čaje
Nálev: Používáme 2 čajové lžičky drogy na šálek vody. Nemá se vařit, protože tím klesá účinnost a čaj je příliš hořký.
Odvar: 2 vrchovaté polévkové lžíce vaříme 15 minut ve 250 ml vody, myslíme na to, že odvar obsahuje velké množství tříslovin a podáváme pouze po lžičkách.
Užívaná část
|
List (Folium uvae-ursi) |
Sběr a úprava
Listy lze sbírat celý rok, ale nejúčinnější je droga jarní a podzimní. Sušíme v malé vrstvě, aby sušení proběhlo co možná nejrychleji. Odstraňují se nahnědlé listy. Jedná se o chráněnou rostlinu, proto by nemělo docházet ke sběru ve volné přírodě.
Jak vypadá
Medvědice je nízký, stále zelený keřík, který je v mnohém podobný brusince. Drobné květy bílé nebo růžové barvy jsou umístěny na konci větvičky. Květy jsou na krátké stopce, mají baňkovitý tvar a tvoří ne příliš bohaté hrozny. Kvete v dubnu a květnu. Plodem je peckovice nakyslé chuti. Po dozrání má červenou barvu.
Kde se rostlina vyskytuje
Domovem této rostlinky jsou horská pásma, kde ji najdeme ve světlých křovinách.
Co listy medvědice obsahují
Medvědice obsahuje hlavně arbutin, metylarbutin a třísloviny. Nelze zanedbat ani obsah flavonoidů a triterpenů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Využívání medvědice v léčitelství je datováno přibližně od 17. století. Své místo měla při zánětech močopohlavního systému a žlučových obtížích.
Dnes: Používá se vnitřně tak zevně.
Vnitřně: Jde o pomocný prostředek při léčbě zánětlivých onemocněních močových cest, při drobných močových kamíncích a močovém písku. Maximální antibakteriální účinek nastává přibližně za 3-4 hodiny po užití.
Zevně: Nepoužívá se.
Na co si dát pozor
Droga má ve svém použití také omezení. O jejím použití je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem. Není vhodná pro těhotné a kojící. U citlivých jedinců může vyvolat zažívací obtíže. V případě, že moč nemocného je kyselá, může být účinek medvědice pouze slabý.
Pozn. Medvědice je součástí originálně vyráběných přípravků.
Foto: Lubomír Opletal
Přidat nový komentář