Meduňka uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti, a lehké depresivní nálady.
(Melissa officinalis L.)
Příprava čaje
Na přípravu jednoho šálek potřebujeme 1 čajovou až polévkovou lžíci meduňky. Denně pijeme 2-3 takové šálky.
Příprava medňkového vína
Smícháme bílé víno s jednou hrstí meduňkového listu. Necháme ho na teplém a tmavém místě 24 hodin vyluhovat. Nápoj pak přefiltrujeme a podle zásady "dobrého pomálu" pijeme 1 skleničku denně.
Užívaná část
|
List (Folium melissae) |
|
Nať (Herba melissae) |
Sběr a sušení
Nejlepší jsou mladé vršky rostliny, sbírané těsně před rozkvětem v době poledne. Sušení musí probíhat poměrně rychle, při pomalém sušení může dojít k zapaření a zhnědnutí meduňky. Pro naši potřebu využijeme spíš rostlinnou drogu koupenou v lékárně.
Jak vypadá
Vytrvalá bylina, která dosahuje výšky až 50 cm. Patří mezi hluchavkovité rostliny, takže je i hluchavce vzdáleně podobná. Vstřícné listy jsou téměř oválného tvaru, na okrajích pilovité, mají řapík, který je u spodních listů delší. Za listem vyrůstá květ (podobný hluchavce), který má světlou růžovou nebo světlounce modrou barvu. Kvete v červnu a červenci.
Kde se rostlina vyskytuje
S meduňkou se setkáváme pouze na zahrádkách, kde příjemně voní po citronech, ve volné přírodě ji najdeme výjimečně.
Co meduňková nať obsahuje
Meduňka má vysoký obsah silic a tříslovin.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Meduňka je známá svým celkově uklidňujícím účinkem.
Dříve: Jak uvádějí staré herbáře "meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny".
Dnes: Používá se jak vnitřně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu), tak zevně.
Vnitřně: Meduňka uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti, a lehké depresivní nálady, ale také na žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové působení a zabraňuje nadýmání, příznivě ovlivňuje bušení srdce a srdeční arytmie.
Pití meduňkového nálevu prý také napomáhá inspiraci. Při nespavosti je možné přidat k meduňce ještě lípu a majoránku, všeho stejným dílem. Pro posílení mozku a srdce je doporučováno meduňkové víno.
Čaj je vhodný i pro nastávající nebo kojící maminky.
Zevně: Jako preventivní prostředek proti oparům rtu se doporučuje potírání rtů čerstvým listem meduňky.
Jestliže přidáme do vany trochu natě nebo odvaru z meduňky, připravíme si uklidňující večerní koupel, která zbavuje stresu.
Foto: http://rostliny.prirodou.cz
Přidat nový komentář