Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.
Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale do tohoto ročního období se hodí svým celkově uklidňujícím účinkem. Špatná nálada se totiž odráží i v poruchách spánku, a jak uvádějí staré herbáře "meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny", a právě zažít něco veselého alespoň ve snu by se mělo stát heslem našich listopadových dní. Pití meduňkového nálevu prý také napomáhá inspiraci a tak meduňku s trochou nadsázky můžeme považovat za náhražku cigarety a šálku kávy.
S meduňkou se setkáváme pouze na zahrádkách, kde příjemně voní po citronech, ve volné přírodě ji najdeme výjimečně. Pokud si bylinku pěstujeme sami, nejlepší jsou mladé vršky rostliny, sbírané těsně před rozkvětem v době poledne.
Sušení musí probíhat poměrně rychle, při pomalém sušení může dojít k zapaření a zhnědnutí meduňky. Pro naši potřebu využijeme spíš rostlinnou drogu koupenou v lékárně. Čaj připravujeme jak z listu, tak z nati (Folium melissae, Herba melissae). Na přípravu jednoho šálek potřebujeme 1 kávovou až polévkovou lžíci meduňky. Denně pijeme 2-3 takové šálky. Čaj je vhodný i pro nastávající nebo kojící maminky.
Meduňka uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti, a lehké depresivní nálady, ale také na žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové působení a zabraňuje nadýmání, příznivě ovlivňuje bušení srdce a srdeční arytmie. Při nespavosti je možné přidat k meduňce ještě lípu a majoránku, všeho stejným dílem. Pro posílení mozku a srdce, což v těchto dnech jistě potřebujeme všichni, je doporučováno meduňkové víno, které si připravíme smícháním bílého vína s jednou hrstí meduňkového listu, který necháme na teplém a tmavém místě 24 hodin vyluhovat. Nápoj pak přefiltrujeme a podle zásady "dobrého pomálu" pijeme 1 skleničku denně.
Přidat nový komentář