Hlavním úkolem matrace je vytvořit tělu perfektní anatomickou podporu, která mu umožní dokonalé uvolnění. Ze zdravotního hlediska je pro spánek nejoptimálnější poloha na zádech nebo na boku, přičemž by příčná osa těla měla být v absolutní rovině. Kvalitní matrace by měla udržet páteř během spánku ve přirozeném zakřivení tzv. dvojitého S, a to jak při spaní na boku, tak i na zádech. Jen pak může tělo dokonale regenerovat a nehrozí svalové, kloubní ani jiné bolesti.
To znamená, že v oblasti páteře by se matrace měla přizpůsobit jejímu přirozenému zakřivení a v oblasti kyčlí by měla tělo dostatečně podpírat, aby se nepropadalo. Špatnou matraci poznáte na první poležení podle toho, že se v této partii propadnete a máte pocit, že je vaše tělo zkroucené do tvaru písmene V.
Pokud budete hledat zdravotní matraci, nedejte se zlákat nereálnými sliby - žádná matrace vám nevydrží celý život, žádná není z materiálů, které nevyžadují údržbu a také žádná nezpůsobí, že vaše letité problémy a bolesti, na které berete léky, se okamžitě vyřeší.
Označení zdravotní matrace znamená však jistotu, že její kvalita a benefity pro zdraví, které výrobce deklaruje, prověřili odborníci a garantují je. Ve správné zdravotní matraci se kloubí doporučení anatoma, ortopeda, alergologa, kožního lékaře, chiropraktika, specialisty na proleženiny a na poruchy spánku. Při koupi vyžadujte kvalitně navržené matrace a špičkové odborné znalosti prodavačů.
Při vývoji a výrobě matrací spolupracujeme se specialisty nejen z oboru anatomie. Ortopedi nám pomáhají zkoumat, jak vytvořit správné podmínky pro regeneraci páteře a kloubů. I když totiž ležíte například na boku a zatěžujete ramenní a kyčelní kloub, potřebujete tyto partie zároveň uvolnit. Nepostradatelná je také pomoc alergologů. Postel, která by měla být oázou regenerace a odpočinku, je totiž pro alergiky často hotovým peklem. To vidíme zvlášť u majitelů pružinových matrací, které jsou rájem pro roztoče. V neposlední řadě spolupracujeme s dermatology, protože matrace nesmí obsahovat žádné škodlivé látky, které by mohly při kontaktu s kůží vstupovat do těla.
U nás bohužel zatím neexistují žádné regule, které by výrobu matrací korigovaly. Proto se při jejich nákupu vyplatí poptat na jejich certifikace a nezávislé testy. Nejvyšší zdravotní certifikací je Medical Device Class 1, která platí v celé Evropské unii a kterou se mohou pochlubit skutečně jen zdravotní produkty 1. kategorie,“ vysvětluje František Hlaváč, generální ředitel společnosti Magniflex, lídra v oboru zdravého spánku.
Nejvyšší zdravotní certifikaci v rámci EU je tzv. Medical device class 1 – zdravotní produktu první kategorie. Takto cerifikovaná matrace poskytne dokonalou oporu páteři, kloubům a svalům a navíc odstraňuje tlakové body, takže se nemusíte se v noci tak často otáčet, zabranuje tvorbě proleženin a neobsahuje žádné zdraví škodlivé substance.
Potah matrace by měl být z hlediska hygieny snímatelný a pratelný. Především bychom se měli zajímat o jeho složení a použité materiály. Mezi špičku na našem trhu patří potahy z přírodních materiálů, které jsou mimo jiné antialergické, jsou to organická bavlna, len, bambus a mořské řasy nebo potahy z technologicky vyspělých látek jako je Coolmax nebo Outlast s termoregulačními a akumulačními vlastnostmi.
Dobrým vodítkem při koupi matrace může být i tradice výrobce nebo další certifikáty:
LGA – certifikát záruky a trvanlivosti použitých materiálů.
AJA a UKAS – akreditační orgány AJA a UKAS, které kontrolují výrobní standardy a systémy řízení dle směrnic BS EN ISO9001:2008.
OEKO TEX standard 100 – zaručuje, že v produktech nejsou přítomny látky, které jsou toxické nebo škodlivé pro lidi a životní prostředí.
GOTS (Global Organic Textile Standard) – Certifikát ústavu pro etické a environmentální certifikace. Potvrzuje, že všechny látky jsou vyrobeny ze 100% organických materiálů.
CFR1633, FIRA, TB603 – certifikát požárně bezpečnostní, potvrzuje, že produkty jsou v souladu s platnými požárními a bezpečnostními předpisy.
Prohlášení o shodě CE, Medical Device – certifikace CE a certifikace produktů jako zdravotní produkty první kategorie – jde o nejvyšší zdravotní certifikaci v EU.
Certifikát IMCI – certifikát kvality a výhradní označení „made in Italy“.
Certifikát university ve Florencii (Universitá di Firenze) - výzkum ergonomie produktů.
Přečtěte si také
Bolí vás hlava? Veďte si deník
Příčina bolesti hlav a páteře se často skrývá v posteli, Češi ale na matracích šetří