Chtěla bych se zeptat, jak se léčí zánět prsu kojící matky mimo antibiotik?? Jaká receptura např. i našich babiček může pomoci?? Mnohokráte děkuji za odpověď.
Proč kojit?
Mateřské mléko je pro miminko ideální stravou. Kojení je prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah. Blízkost matky a dítěte poskytuje teplo a pohodlí a zároveň stimuluje všech pět smyslů vašeho miminka – dotyk, zrak, čich, sluch i chuť.
„Benefit kojení pro maminku je jednak ekonomický, ale také později praktický – prso máte vždy po ruce, mateřské mléko je navíc v ideálním složení odpovídajícím věku dítěte a ve správné teplotě, v neposlední řadě je kojení prevence před onkologickým onemocněním prsu. Pro dítě představuje kojení nejpřirozenější zdroj výživy, který podporuje vývoj a zrání funkcí imunitního systému, poznávacích a motorických funkcí, rovněž snižuje riziko obezity a cukrovky. Přínosem pro oba je silné citové pouto, které při kojení mezi maminkou a dítětem vzniká. Je to čas, který tráví společně v těsném kontaktu a mají ho jen pro sebe,“ uvádí Bc. Linda Zítová, DiS., laktační poradkyně a ředitelka ošetřovatelské péče v Nemocnici Mělník.
S mateřským mlékem dostává miminko nejen ideální stravu, ale i všechny typy protilátek, pomocné látky imunitního systému a obranné bílé krvinky. Tenhle imunitní koktejl je prostě pro vaše dítě v prvních měsících života naprosto jedinečný – a nezaplatitelný!
Čtěte také: Kojení má výhody nejen pro dítě, ale i pro matku
Jak se mateřské mléko vyvíjí
- první dny po porodu se vytváří tzv. mlezivo (kolostrum), které obsahuje velké množství prebiotické vlákniny (oligosacharidů), výživné tuky a další látky imunologické povahy
- od 3.-5. dne po porodu vzniká přechodné mateřské mléko, které pomáhá, aby se střeva miminka adaptovala na mléko zralé
- od 14. dne už se tvoří tzv. „zralé“ mléko, které odpovídá optimálně potřebám dítěte (toto mléko obsahuje bílkoviny, tuky a sacharidy (laktóza)
Kromě laktózy jsou v mateřském mléce také oligosacharidy, které mají velký vliv na přežití, růst a aktivitu tzv. přátelských bakterií. Těmto sacharidům se říká prebiotická vláknina nebo také prebiotika. Kromě prebiotik jsou v mateřském mléku také polynenasycené mastné kyseliny neboli LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny, minerální látky, enzymy a hormony a řady dalších obranných látek.
Čtěte také: Mlezivo – základ pro imunitu dítěte
Proč je kojení důležité pro budování imunity?
Mateřské mléko dodá dítěti dostatek tekutin, živin, vitamínů a minerálních látek, navíc však obsahuje další složky podporující imunitu:
- nejvíce zastoupenými jsou prebiotické oligosacharidy, které prokazatelně posilují imunitní systém
- existují také další složky, které podporují imunitu, jako LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny a další. LCP mastné kyseliny (tuky ze skupiny omega 3 a omega 6) jsou důležité pro správný průběh zánětlivé reakce.
Prebiotika jsou třetí nejvýznamnější složkou mateřského mléka,a zjednodušeně řečeno jsou vhodnou "stravou" pro "přátelské" bakterie ve střevech. Tím, že vytvářejí příznivé podmínky pro růst zdraví prospěšných bakterií a naopak brzdí růst těch škodlivých, které vyvolávají infekce. Pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a zabraňují tak proniknutí některých škodlivých látek do organizmu. Díky tomu se zvyšuje obranyschopnost dětského organismu a miminko je zdravější.
Čtěte také: Zánět prsu může zkomplikovat kojení
Jak často mám kojit?
Během prvních týdnů kojení se doporučuje kojit dítě tehdy, když to samo vyžaduje, a nesnažit se zavádět žádný umělý pravidelný řád.
Dítě by vám mělo v této situaci být nejlepším průvodcem – samo vám nejlépe řekne, co potřebuje. Snažte se při kojení co nejpozorněji sledovat dítě a nehledět na čas a brzy si sama všimnete znaků, že je dítě hladové. Objem mateřského mléka, které tělo matky produkuje, se plně přizpůsobuje hladu dítěte, a jeho složení se v průběhu doby přizpůsobuje jeho výživovým potřebám. A to nejen během měsíce, ale také ze dne na den a také v době od začátku do konce kojení.
Čtěte také: Nejčastější problémy při kojení a jak se s nimi vypořádat
Do jakého věku dítěte kojit?
Neexistuje žádná horní hranice. Je to jen na vás a vašem miminku. WHO doporučuje výlučné kojení do ukončeného šestého měsíce, s příkrmy pak do jednoho roku. I déle. Dál už tomu nechte volný průběh. Pokud vás to oba bude „bavit“, kojte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.
Zdroj: www.nutriklub.cz