Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Mateřské mléko obsahuje protein, který může přispět ke snížení rizika obezity.
K tomuto závěru dospěli lékaři z dětské nemocnice v Cincinnati v USA, kteří tvrdí, že pravděpodobnost tloustnutí v pozdějším věku se snižuje úměrně tomu, jak dlouho je dítě kojeno. Američtí vědci objevili v mateřském mléce vysokou hladinu proteinu adiponectin, který hraje významnou úlohu v metabolismu tuků a cukrů v těle.
Vstřebání tohoto proteinu na samém počátku života, v době rychlého růstu a vývoje, může mít dopad na nemoci v dospělosti. Je to zatím první krok v pochopení vztahu mezi mateřským mlékem a metabolismem. Vědci objevili v mateřském mléce také další protein zvaný leptin, který rovněž pomáhá regulovat tělní tuky.
Nicméně hladina adiponectinu je podle nich mnohem významnější než množství leptinu. Co z výsledků amerických vědců vyplývá? "Čím déle je dítě kojeno, tím lépe," shodují se lékaři a dodávají, že mateřské mléko také posiluje imunitu dítěte.
Přidat nový komentář