Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
(Thymus serpyllum L.)
Příprava čaje
Jednu čajovou lžičku sušené natě přelijeme šálkem vařící vody. Doporučujeme sladit medem. Takto připravený čaj pijeme několikrát denně.
Užívaná část
Nedřevnatá kvetoucí nať (Herba serpylli) |
Sběr a sušení
Sbírá se od května do srpna, ale ideální doba sběru je v červnu, mezi polednem a čtrnáctou hodinou. Suší se rychle ve stínu ve slabých vrstvách.
Jak vypadá
Mateřídouška úzkolistá je jednou z mnoha druhů mateřídoušek, které se u nás vyskytují. Všechny domácí druhy této značně proměnlivé rostliny nesou souborný název mateřídouška obecná. Jsou to drobné, příjemně voňavé byliny až polokeříky rostoucí v trsech. Plazivá lodyha bývá až třicet centimetrů vysoká a většinou u země dřevnatí. Kvete od května do září, květy jsou na konci lodyhy uspořádány do květenství červenofialové barvy.
Kde se rostlina vyskytuje
Mateřídoušku najdeme na suchých a slunných místech - pasekách, stráních, lesních mýtinách.
Co nať mateřídoušky obsahuje
Hlavní obsahovou látkou jsou silice a třísloviny.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Látky obsažené v mateřídoušce mají silný antiseptický (bránící množení a vývoji mikroorganismů) účinek.
Dříve: Tradičně se mateřídouška používala při onemocněních dýchacích cest a špatném trávení. Nezanedbatelné místo měla v použití při opilosti, ale také při bolesti hlavy a nočních můrách.
Dnes: Používá se jak vnitřně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu), tak zevně.
Vnitřně: Nejznámější je užívání mateřídoušky, jestliže potřebujeme napomoci v odstranění hlenů a proti kašli. Hlavně v době nachlazení, protože má schopnost dezinfikovat dýchací cesty. Můžeme ji však také užívat jako prostředek harmonizující trávení. Zabraňuje tvorbě plynů a účinkuje proti průjmu.
Zevně: Mateřídouška je vhodná k omývání ran a to i hnisajících. Koupel, do které přidáme odvar z mateřídoušky působí celkově povzbudivě. Její dezinfekční účinek můžeme využít při zánětech v ústní dutině.
Na co si dát pozor
Izolovaná silice je ve vyšších dávkách toxická, při vnitřním užívání hrozí nebezpečí dráždění ledvin.
Přidat nový komentář