Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) je jednou z mnoha druhů mateřídoušek, které se u nás vyskytují. Všechny domácí druhy této značně proměnlivé rostliny nesou souborný název mateřídouška obecná. Jsou to drobné, příjemně voňavé byliny až polokeříky rostoucí v trsech. Plazivá lodyha bývá až 30cm vysoká a většinou u země dřevnatí. Kvete od května do září, květy jsou na konci lodyhy uspořádány do květenství červenofialové barvy. Mateřídoušku najdeme na suchých a slunných místech -- pasekách, stráních, lesních mýtinách.
Rostlinnou drogou jsou nedřevnatá kvetoucí nať (Herba serpylli). Sbírá se od května do srpna, ale ideální doba sběru je v červnu, mezi polednem a čtrnáctou hodinou. Suší se rychle ve stínu ve slabých vrstvách.
Přidat nový komentář